griffin echo investment

Według analitykow DTZ, Griffin Real Estate przejmując większościowy pakietu akcji Echo Investement dąży do osiągnięcia dwóch celów. Pierwszym jest szybsza ekspansja w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Drugi cel to wejście w nowe sektory nieruchomości.

Powstała w 2006 roku Grupa Griffin inwestowała dotychczas aktywnie w Polsce, Niemczech i na Ukrainie.  Zdaniem Moniki Woźniak- Zawioły, dyrektora w Zespole Rynków Kapitałowych (powierzchnie handlowe), DTZ przejęcie większościowego pakietu Echo Investemnt otwiera przed Griffinem nowe horyzonty ekspansji.

Wizja rozwoju Griffin RE

– Strategiczne przejęcie jednej z największych firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych od 1996 r., jasno wskazuje wizję rozwoju Griffin RE. Fakt ten umożliwia nie tylko przejęcie posiadanych aktywów, lecz także przyśpieszenie planów inwestycyjnych poprzez realizację nowych projektów na rynkach polskim, rumuńskim, węgierskim i ukraińskim” – mówi Monika Woźniak-Zawioła, w rozmowie z Retailnet.pl.

monika zawiola dtz
Monika Woźniak – Zawioła

W jej opinii, dzięki przejęciu Echo Investment Griffin będzie miał ułatwione wejście w nowe dla siebie sektory nieruchomości. – Decydując  się na dalszą realizację projektów będących w przygotowaniu lub fazie realizacji przez Echo Investment, inwestor rozszerzy swoją aktywność na większość sektorów nieruchomości na rynku: nieruchomości mieszkaniowych, biurowych, hotelowych, handlowych oraz wielofunkcyjnych – zwraca uwagę Woźniak-Zawioła.

Jej zdaniem realizacja obu tych strategicznych celów będzie łatwiejsza dzięki wykorzystaniu doświadczenia jakie Echo Investment zdobyło przez prawie 20 lat działalności na rynku nieruchomościowym. – Poza nabyciem akcji platformy inwestycyjnej, Griffin RE skorzysta też z know-how i zaplecza niezbędnego do wsparcia tak ambitnych planów inwestycyjnych –  mówi Woźniak-Zawioła

W tej chwili, w krótkiej perspektywie, kluczowe znaczenie będzie miało to, czy nowy właściciel  zdecyduje się na restrukturyzację przyjętego portfela nieruchomosci. – Już od połowy ubiegłego roku rynek uważnie obserwował losy potencjalnej transakcji. Teraz możemy spodziewać się wzmożonego zainteresowania dalszym rozwojem wydarzeń, zwłaszcza jeśli chodzi o decyzje nowego właściciela w sprawie portfela nieruchomości możliwych do sprzedaży” podkreśla Woźniak-Zawioła.

Sprzedaż Echo Investment

Jej zdaniem Griffin będzie musiał też odpowiedzieć na pytanie o przyszłość spółki Echo Investment Property Management, która zajmuje się zarządzeniem portfelem nieruchomości komercyjnych.

Przypomnijmy, 28 lutego 2015 roku należąca do Michała Sołowowa spółka FTF Columbus SA, która posiadała pakiet kontrolny akcji Echo Investment SA pośrednio zbyła 41,55% akcji spółki na rzecz funduszy Griffin Real Estate oraz PIMCO.

Griffin Real Estate został założony w 2006 roku jako platforma do zarzadzania funduszami inwestującymi w sektor nieruchomości. Od początku istnienia inwestuje w nie także swój własny kapitał. W marcu 2013 roku Griffin pozyskał inwestora strategicznego – Oaktree Capital Management, z którym współpracuje od 2010 roku. Oaktree jest funduszem hedgingowym wywodzącym się̨ z USA. Posiada biura na całym świecie, zatrudnia ponad 650 osób oraz zarządza środkami w wysokości prawie 90 miliardów dolarów.

W portfolio grupy Griffin znajduje się̨ obecnie m.in. Hala Koszyki w Warszawie, Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu, Supersam w Katowicach oraz inne obiekty biurowe i handlowe, a także działki inwestycyjne.