inpost paczkomaty

Grupa Integer.pl SA, właściciel międzynarodowej sieci paczkomatów InPost oraz kluczowego prywatnego operatora pocztowego w Polsce, wypracowała w 2014 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 604,07 mln zł, co oznacza wzrost o 74% rok do roku. Skonsolidowany wskaźnik EBITDA wyniósł 34,83 mln zł.

„Rok 2014 był dla Grupy Integer.pl bardzo intensywny we wszystkich obszarach działalności. Uporządkowaliśmy strukturę wewnętrzną spółki i przygotowujemy InPost – czyli biznes pocztowy – do debiutu na GPW” – komentuje Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl SA.

integer Przychody Grupy

W 2014 roku Paczkomaty InPost obsłużyły w Polsce niemal o 100% przesyłek więcej niż rok wcześniej. Dzięki strategicznej współpracy z Allegro oraz znacznemu wzrostowi wolumenów sieć zostanie powiększona o kolejnych 600 maszyn w 2015 roku. Dodatkowo zwiększona ma zostać pojemność już tych działających.

Rozwój dzięki e-commerce

“W ubiegłym roku równie dynamicznie rozwijaliśmy się na rynkach zagranicznych. W Czechach i na Słowacji spółka jest już rentowna, a w 2015 roku zakładamy osiągnięcie rentowności w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Rosji. Finalizujemy negocjacje z inwestorem finansowym, który umożliwi rozwój Paczkomatów InPost w kolejnych krajach” – dodaje Rafał Brzoska.

inpost Rafał Brzoska
Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl SA.

Obecnie w Polsce działa już ponad 1100 Paczkomatów InPost, które będą systematycznie rozbudowywane jeśli chodzi o pojemność. Liczba paczek dostarczanych za pomocą terminali wzrosła o ponad 90,5% wobec 2013 roku i o 440% w porównaniu do 2012 roku. W IV kwartale 2014 roku InPost zawarł porozumienie z Allegro o strategicznej współpracy w ramach dostaw produktów zamawianych online.

Teraz w opcjach przesyłki każdy e-sprzedawca może dodać nowe możliwości: Allegro Paczkomaty InPost (7,99 zł) i Allegro Polecony InPost (3,94 zł). Jest to najtańsza dostępna forma dostawy – zarówno w odniesieniu do listu poleconego, jak i paczki. W każdej z tych opcji klienci mają zagwarantowany darmowy zwrot kupionego towaru. Poza Allegro, konsumenci kupujący we wszystkich sklepach internetowych także mają możliwość bezpłatnej wymiany towaru lub zwrotu za pośrednictwem Paczkomatów InPost i serwisu SzybkieZwroty.pl.

Wszystkie Paczkomaty InPost są wyposażone w czytniki kart płatniczych, część obsługuje też płatności zbliżeniowe – docelowo funkcjonalność ta będzie wprowadzona we wszystkich urządzeniach. Grupa Integer.pl planuje zainstalowanie kolejnych 600 Paczkomatów InPost w Polsce i zwiększanie pojemności już funkcjonujących maszyn.

Globalna ekspansja InPost

Na świecie funkcjonuje ok. czterech tysięcy Paczkomatów InPost. Innowacyjne terminale Grupy Integer.pl są dostępne na pięciu kontynentach. Budowa własnych sieci Paczkomatów InPost na świecie jest realizowana przez spółkę easyPack we współpracy z funduszem PineBridge Investments i obejmuje uruchomienie 12 – 16 tys. maszyn w Europie do końca 2016 roku.

EasyPack kontynuuje dynamiczną ekspansję Paczkomatów InPost – sieć terminali istotnie zwiększyła swój zasięg na terytorium kluczowych europejskich rynków e-commerce, m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Grupa Integer.pl zintensyfikowała swoje działania także na pozostałych kontynentach, rozpoczynając instalację urządzeń w: Azji, na Bliskim Wschodzie oraz Ameryce Północnej.