Tomasz Szewczyk, dyrektor zarządzający Acteeum Central Europe
Tomasz Szewczyk, dyrektor zarządzający Acteeum Central Europe

Grupa Acteeum wraz ze współinwestorem Rockcastle Global Real Estate Company Limited wybuduje pierwsze nowoczesne centrum handlowe w Tomaszowie Mazowieckim. Galeria Tomaszów, obiekt o powierzchni 16,4 tys. GLA, zostanie otwarta już w czwartym kwartale 2016 roku.

O szczegółach inwestycji mówi redakcji Retailnet Tomasz Szewczyk, dyrektor zarządzający Acteeum Central Europe

Retailnet: To już kolejna po Inowrocławiu oraz będących w budowie projektach Vivo! w Stalowej Woli i Krośnie inwestycja Acteeum realizowana na terenie Polski w mieście liczącym poniżej 100 tys. mieszkańców. Czym będzie charakteryzowała się ta inwestycja?

Tomasz Szewczyk: Konsekwentnie realizujemy plan rozwoju w Polsce poprzez budowę nowoczesnych obiektów handlowych w średniej wielkości i mniejszych miastach. Potencjał w miejscach, gdzie brakuje galerii handlowych, kiedy mamy do czynienia z tzw. turystyką zakupową do dużych miast w celach zaspokojenia podstawowych potrzeb zakupowych jest bardzo duży, co pokazuje choćby sam catchment.

Obiekt, który powstanie w Tomaszowie Mazowieckim liczącym 65 tys. mieszkańców obejmie swoim zasięgiem ponad 210 tys. mieszkańców i będzie miał charakter regionalny. Czekamy na moment rozpoczęcia prac związanych z budową Galerii Tomaszów, która będzie doskonale usytuowana w samym środku miasta i nareszcie zapewni mieszkańcom miasta bogatą ofertę handlową wiodących na rynku najemców. Wyjazdy do Łodzi czy Piotrkowa Trybunalskiego w celach zakupowych nie będą już koniecznością, a sam obiekt dzięki imponującej fasadzie, przestronnych wnętrzach i bogatej ofercie stanie się nowym miejscem spotkań w mieście.

Jak inwestycje przyjęli najemcy?

Wszystkie znane sieci, zarówno polskie, jak i międzynarodowe wyraziły zainteresowanie naszym projektem. W ofercie Galerii znajdzie się około 70 lokali oraz supermarket o powierzchni 2 tys. mkw. Aktualnie negocjujemy umowy na największe powierzchnie. Zaplanowane zostały także funkcje rozrywkowe obiektu, które będziemy realizować na 1 piętrze historycznej budowli.

Czy w przypadku tej inwestycji Acteeum położy nacisk na stanowienie integralnej części miasta?

Rzeczywiście jest to dla nas niezwykle ważne by mieszkańcy miasta czuli, że jesteśmy jego częścią, miejscem nie tylko dokonywania zakupów, ale i spotkań. Chcemy stworzyć miejsce, które zaprasza mieszkańców miasta i regionu dlatego też nasz plan zagospodarowania terenu odwołuje się m.in. do projektowanego przez miasto planu modernizacji obszaru Parku Bulwary. Zakładamy realizację strefy food court w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Również wnętrza, elementy wykończeniowe, a także elementy fasady będą odwoływały się do historii samego miejsca.

Inwestycja zajmie teren historycznej fabryki włókienniczej. Jaki wpływ taka lokalizacja będzie miała na architekturę?

Projekt architektoniczny obiektu odwzoruje fragmenty istniejącej historycznej budowli włączając je do utrzymanej w stylistyce fabryki elewacji. Budynek starej przędzalni zostanie zburzony oraz odbudowany w historycznej formie przy użyciu współczesnych materiałów.

Galeria Tomaszów
Galeria Tomaszów

Czy znany jest już harmonogram prac związanych z budową Galerii Tomaszów?

Zakończyliśmy już prace wyburzeniowe związane z nieodtwarzanymi budynkami, jakie znajdowały się na terenie inwestycji. Na przełomie kwietnia i maja przeprowadzimy przetarg na generalne wykonawstwo. Prace konstrukcyjne rozpoczną się jeszcze w 2015 roku, a otwarcie galerii zaplanowano na czwarty kwartał 2016 roku.

Inwestorzy

Acteeum Group jest międzynarodową firmą działającą w branży deweloperskiej i na rynku zarządzania nieruchomościami. Zainteresowanie Acteeum skupia się na miastach średniej wielkości i dotyczy budowy tradycyjnych galerii handlowych oraz retail parków. W Polsce spółka jest obecna jako współdeweloper Galerii Solnej w Inowrocławiu, Vivo! Stalowa Wola oraz Vivo! Krosno, a także odpowiada za rozbudowę dwóch centrów handlowych należących do CBRE Global Investors: Sarni Stok w Bielsku-Białej oraz Ogrody w Elblągu. Grupa posiada własne portfolio gruntów oraz negocjuje zakup kolejnych terenów pod budowę centrów handlowych i retail parków.

Rockcastle Global Real Estate Company Limited została założona 30 marca 2012 w Mauritiusie. Jej zasadniczym celem jest inwestowanie w dopuszczone do publicznego obrotu papiery wartościowe podmiotów rynku nieruchomości. Polska jest priorytetowy kierunek inwestycyjny w Europie. Dlatego firma przeznaczy tu 500 mln USD na inwestycje w nieruchomości.