CH Korona Kielce
CH Korona Kielce

Łączna powierzchnia centrów handlowych w Kielcach wynosi nieco ponad 150 tys. mkw. GLA. Jak podkreślają eksperci z Colliers Intrernational, kieleckie obiekty wyróżniają się bardzo zróżnicowaną ofertą handlową.

Współczynnik pustostanów pod koniec 2014 roku osiągnął 4,6 proc. i znajdował się w trendzie spadkowym. Największym obiektem handlowym w mieście jest Galeria Echo o powierzchni 66 tys. mkw. GLA. Czynsze za lokal o powierzchni 100-150 mkw. na potrzeby mody wahają się w przedziale 31-33 euro za mkw. miesięcznie.

Cztery centra handlowe w Kielcach

W Kielcach znajdują się cztery centra handlowe. W 2000 roku jako pierwsze w mieście powstało Centrum Radomska. Kolejnymi obiektami handlowymi były Galeria Echo (2002 r.), Pasaż Świętokrzyski (2006 r.) oraz Galeria Korona Kielce (2012 r.). Miasto nie dysponuje natomiast parkiem handlowym czy centrum wyprzedażowym.

– W ciągu ostatnich trzech lat rynek kielecki z powodzeniem zaabsorbował nową powierzchnię dostarczoną w centrum handlowym Korona oraz rozbudowanej Galerii Echo, a współczynnik pustostanów spadł o 4 punkty bazowe. Największą planowaną inwestycją jest park handlowy w Miedzianej Górze k. Kielc, w ramach której ma powstać między innymi sklep Ikea – podkreśla Katarzyna Michnikowska z Colliers International.

W czołówce sektor modowy

Kieleckie centra handlowe to obiekty dobrej jakości, w których znajduje się łącznie około 540 sklepów. Ich oferta jest bardzo zróżnicowana. Największą grupę najemców stanowią firmy z sektora mody (32 proc.) oraz usług (12 proc.). Wyłączając operatorów GSM, do najczęściej występujących marek należą: Apart (jubiler), CCC (obuwie) oraz Monnari (moda).

Colliers International jest globalną firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych. Posiada sieć 502 biur w 67 krajach zatrudniającą ponad 16,3 tys. pracowników. Jako część spółki giełdowej FirstService Corporation Colliers oferuje pełen zakres usług podmiotom związanym z rynkiem nieruchomości. Colliers doradza najemcom komercyjnym, właścicielom nieruchomości oraz inwestorom. Zajmuje się pośrednictwem w zakresie wynajmu, sprzedaży i zarządzania nieruchomościami, a także nadzorem budowlanym, wyceną oraz badaniami rynku. Colliers International w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.