Galeria Jurajska w Częstochowie
Galeria Jurajska w Częstochowie

W Częstochowie znajdują się cztery centra handlowe o łącznej powierzchni 136,7 tys. mkw. Wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową kształtuje się na poziomie 590 mkw. na tysiąc mieszkańców – wynika z publikacji Colliers International.

Najwyższe miesięczne czynsze za lokal o powierzchni 100-150 mkw. wahają się od 29 do 31 euro za mkw.

Pierwsze centrum handlowe w Częstochowie zostało oddane do użytku w 1997 roku. Było to M1. Dwa lata później powstał hipermarket HIT (od 2002 r. funkcjonuje pod marką Tesco), a w 2001 r. powstał kompleks Auchan. Najmłodsza Galeria Jurajska (2009 r.) jest największym i najbardziej różnorodnym centrum handlowym w mieście.

– W Częstochowie od ponad pięciu lat nie powstało nowe centrum handlowe, a realizacja planowanych projektów opóźnia się lub zostaje zawieszona. Współczynnik pustostanów wzrósł do 4,6 proc. Czynsze utrzymują się na stabilnym poziomie. Obecnie w mieście rozwijają się mniejsze obiekty handlowe z sektora spożywczego, w tym sklepy dyskontowe, supermarkety i małe sieciowe sklepy spożywcze – mówi Katarzyna Michnikowska, Starszy Analityk z Działu Doradztwa i Badań Rynku, Colliers International.

Największą grupę najemców centrów handlowych w Częstochowie stanowią firmy z sektora mody (34 proc.) oraz usług (14 proc.). W ostatnich miesiącach umowy najmu w częstochowskich galeriach podpisały następujące sieci: Jysk, Monnari, Kubenz, Toy Planet, Kari.

Colliers International jest globalną firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych. Posiada sieć 502 biur w 67 krajach zatrudniającą ponad 16 300 pracowników. Jako część spółki giełdowej FirstService Corporation Colliers oferuje pełen zakres usług podmiotom związanym z rynkiem nieruchomości. Colliers International w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi, w których łącznie zatrudnia ponad 200 specjalistów.