Dekada Malbork
Dekada Malbork

Na budowie Galerii Dekada w Malborku ukończono realizację konstrukcji budynku. 15 kwietnia 2015 roku w obiekcie została zawieszona tzw. wiecha, symbolizująca finał tego etapu prac.

Prace na budowie dziesiątego z kolei obiektu, którego inwestorem i deweloperem jest spółka Dekada Realty, specjalizująca się w segmencie centrów i galerii typu convenience, rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Głównym wykonawcą jest toruński oddział firmy Erbud, a prace budowlane koordynuje spółka BOIG Project Management oraz BOIG Tenants Coordination, natomiast projektantem budynku jest Studio Form Architektonicznych Pantel z Olsztyna.

Zawieszenie wiechy

15 kwietnia b.r. zakończony został pierwszy etap budowy obiektu, tj. ukończona została konstrukcja stanu surowego. Uwieńczyło go symboliczne zawieszenie tzw. wiechy. Dalsze prace postępują zgodnie z założonym harmonogramem.

– Obecnie nasze działania koncentrują się na kontynuacji prac przy elewacji budynku, zarówno frontowej od strony Alei Rodła, jak i tylnej, znajdującej się od strony ulicy Kościuszki – mówi dla Retailnet Krzysztof Bębacz, Project Manager, BOIG Project Management.

– Kończymy też prace związane z uzyskaniem szczelności dachu budynku, wykonaliśmy izolację termiczną stropodachu wraz z pierwszą warstwą papy – dodaje Krzysztof Bębacz.

Rozpoczynają się pierwsze prace instalacyjne wewnątrz obiektu. W harmonogramie na najbliższy czas zaplanowane jest wykonanie elementów. ślusarki aluminiowo-szklanej, czyli roboty związane z wykonaniem i montażem świetlika budynku oraz elementów fasady i witryn elewacyjnych. Kontynuowana jest adaptacja pomieszczeń technicznych wewnątrz obiektu – w szczególności pod stacje trafo oraz węzeł cieplny.

Budowa Dekady Malbork
Budowa Dekady Malbork

Zgodnie z harmonogramem

– Zakończenie prac i oddanie obiektu do użytku publicznego zaplanowane jest na koniec listopada tego roku. W chwili obecnej wszystko postępuje zgodnie z założonym harmonogramem i nic nie wskazuje na to, by otwarcie Galerii Dekada Malbork miało się opóźnić – mówi Aleksander Walczak, prezes Dekada Realty.

Dekada Malbork została zaplanowana jako dwupoziomowa, śródmiejską galeria handlowa, licząca 5,4 tys. mkw. GLA, wewnątrz której swoje miejsce znajdzie 20 lokali handlowo-usługowych. Dla wygody klientów w podziemiach budynku przygotowany zostanie parking mieszczący 100 pojazdów.

Równie intensywnie co prace budowlane, postępuje proces komercjalizacji obiektu, a podmiotem odpowiedzialnym za tę kwestię jest spółka BOIG Property Consulting. Stopień komercjalizacji obiektu przekroczył 80 proc. Umowy z kluczowymi najemcami zostały już podpisane, a obecnie trwają końcowe negocjacje dotyczące wynajmu ostatnich wolnych lokali. Tenant mix skupia się przede wszystkim na segmencie fashion. Głównym najemcą malborskiej Dekady jest jedna z najpopularniejszych sieci odzieżowych – H&M, która zajmie dwupoziomowy salon liczący ponad 1,6 tys. mkw. Lokal o powierzchni ok. 550 mkw. zajmie sieć Martes Sport, oferująca bogaty asortyment odzieży i akcesoriów sportowych. Swój sklep w obiekcie będzie miała również młodzieżowa marka Diverse, zajmująca lokal o powierzchni 154 mkw. Nie zabraknie także najemców z branży obuwniczej – będą nimi sieć CCC oraz Ray Obuwie. Ofertę handlową obiektu uzupełnią też: elektromarket RTV Euro AGD, supermarket drogeryjny Rossmann oraz liczne punkty usługowe i gastronomiczne. Negocjowane są kolejne umowy najmu ostatnich wolnych lokali w Dekadzie Malbork.

Lokalizacja

Jednym z atutów Dekady Malbork będzie jej lokalizacja w ścisłym centrum miasta, pomiędzy główną arterią komunikacyjną – Aleją Rodła oraz popularnym, śródmiejskim deptakiem – ul. Kościuszki. Zasięg obiektu do 20 min jazdy samochodem obejmuje ok. 96 tys. mieszkańców miasta i regionu. Otwarcie galerii zaplanowane jest na koniec listopada bieżącego roku.

Dekada Realty jest polskim inwestorem i deweloperem, specjalizującym się w budowie centrów i galerii typu convenience. W swoim portfolio ma już dziewięć działających obiektów pod wspólnym szyldem Dekada, m.in. w Brodnicy, Grójcu, Krakowie, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach oraz Żyrardowie. Obecnie spółka prowadzi działania, zmierzające do rozpoczęcia realizacji kolejnej inwestycji – w Ciechanowie (centrum handlowo-komunikacyjnego, zintegrowanego z dworcem autobusowym). W ciągu najbliższych kilku lat planowane są kolejne inwestycje w Nysie, Łowiczu oraz wspólnie z PKP w Koninie i Mińsku Mazowieckim; jak również rozbudowa istniejących galerii w Skierniewicach i Sieradzu. Docelowo sieć Dekada ma obejmować co najmniej 20 obiektów w całej Polsce.