CH Karolinka
CH Karolinka

Opolskie centrum handlowe Karolinka otrzymało prestiżowy certyfikat BREEAM In-Use, przyznawany istniejącym budynkom, które spełniają wymagające kryteria ekologiczne.

Karolinka jest pierwszym obiektem w województwie opolskim, który może pochwalić się rozwiązaniami ekologicznymi i energooszczędnymi zgodnymi z certyfikacją BREEAM.

Audytorzy weryfikowali zgodność z rygorystycznymi wymogami BREEAM obu części Karolinki – galerii oraz parku handlowego. W kategoriach „Budynek” oraz „Zarządzanie obiektem” galeria handlowa uzyskała wynik odpowiednio 75 proc. („Excellent”) i 69 proc. („Very good”). Analogiczne wyróżnienie przyznano parkowi handlowemu Karolinka II, który zdobył ocenę „Very good” z wynikami odpowiednio 62 proc. i 67 proc.

Zielony obiekt

– Jestem dumny, że Karolinka dołączyła do grona najbardziej zielonych obiektów komercyjnych w Polsce. Certyfikat BREEAM potwierdza wysoki poziom energooszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań od dawna stosowanych w centrum – mówi Wojciech Smyk, Vice President w firmie BlackRock, będącej właścicielem CH Karolinka.

Rozwiązania, które miały wpływ na pozytywny wynik certyfikatu, to przede wszystkim: sprawne zarządzanie obiektem, wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych i wykończeniowych, efektywne gospodarowanie energią i odpadami oraz minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska. Wysoko ocenione zostały też: lokalizacja Karolinki zapewniająca łatwy dostęp zarówno dla osób zmotoryzowanych jak i korzystających z komunikacji publicznej, a także bliskość alternatywnych środków transportu (stacja rowerowa Opole Bike).

– Uzyskanie certyfikatu BREEAM dla CH Karolinka było dla nas zadaniem priorytetowym. Wymagało zastosowania nowych rozwiązań technicznych i udoskonalenia już istniejącego budynku oraz procedur, ale z efektu jesteśmy bardzo zadowoleni – komentuje Frederic Rouleau, dyrektor ds. Zarządzania Mayland Real Estate.

120 sklepów w ofercie

Za przeprowadzenie procesu certyfikacji opolskiej Karolinki odpowiedzialna była firma WSP.

– Umiejętne wykorzystanie i zarządzanie zielonymi rozwiązaniami zastosowanymi w CH Karolinka, przełożyło się na uzyskanie certyfikatu BREEAM In-Use dla obiektu. Szczególnie gratulujemy całemu zespołowi zrównoważonego podejścia do eksploatacji budynku, co jest kluczem do jego efektywnego funkcjonowania – podkreśla Ewa Kowalska-Ocneanu, szef Działu Zrównoważonego Rozwoju w WSP oraz audytor w procesie certyfikacji, powiedziała

Przypomnijmy, metoda oceny BREEAM została stworzona w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment) i jest najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem stosowanym w Europie przez inwestorów, deweloperów i najemców. Szacuje się, że budynki z certyfikatem BREEAM zużywają nawet o 50 proc. mniej energii i o 40 proc. mniej wody niż tradycyjne obiekty.

CH Karolinka to największy kompleks handlowy w regionie Opola, dogodnie położony przy ulicy Wrocławskiej i obejmujący galerię oraz park handlowy o łącznej powierzchni 70 tys. mkw. Całość mieści blisko 120 salonów. Otwarte w 2008 roku centrum dysponuje parkingiem mieszczącym 2, 6 tys. samochodów.