i-systems strategie omnichannel

Sprzedaż wielokanałowa, omni channel, synergia online i offline, omni channel retailing, integracja kanałów sprzedaży – synonimów na nowe zjawisko w sprzedaży internetowej słyszałem już bardzo wiele.

Co więcej – wciąż pewnie będą powstawać kolejne, bardziej lub mniej dokładnie opisujące założenia omnichannel. Wszystkie sprowadzają się do wspólnego mianownika: wzrostu sprzedaży poprzez wykorzystanie różnych kanałów dotarcia do klienta docelowego. Na co jednak zwrócić uwagę podczas przygotowywania e-commerce do pełnego wykorzystania potencjału omnichannel?

STWORZENIE SPÓJNEJ POLITYKI CENOWEJ

Ustalenie jednej, spójnej i konsekwentnie realizowanej polityki cenowej może przynieść markom sukces w połączeniu sprzedaży stacjonarnej i internetowej. Najczęściej spójna polityka cenowa oznacza jednakowe ceny we wszystkich kanałach sprzedaży, choć od tej reguły można zastosować wyjątki w postaci, np.: lokalnych promocji w salonach stacjonarnych czy rabatów przydzielanych na zakupy online. Takie działania powinny być jednak wynikiem strategicznych decyzji dotyczących współistnienia obu kanałów. Z perspektywy klienta liczy się spójność przekazu marketingowego. Decydując się na otwarcie na zagadnienia omnichannel musimy równocześnie rozwijać obie formy sprzedaży.

BUDOWA ZAAWANSOWANYCH PROCESÓW BRICK2CLICK

Procesy Brick2Click mają na celu pełną dwukierunkowość sprzedaży i obsługi klienta w każdym kanale. Wszystko po to, aby klient mógł: dokonać zakupów online i zwrócić towar offline, kupić i zwrócić online (poprzez wypełnienie formularza na stronie), czy w końcu kupić offline, a zwrócić towar online. Procesy Brick2Click można dodatkowo rozszerzyć o system rezerwacji towarów online z opcją sprawdzenia ich (np. przymierzenia, jeśli sytuacja ma miejsce w branży mody) w sklepie stacjonarnym i ewentualnej zapłaty. Wymienione prokonsumenckie rozwiązania są wyzwaniem dla: logistyki, oprogramowania i marketingu. Nie możemy również zapominać o sprzedawcach w sklepach stacjonarnych. W końcu to oni będą na co dzień obsługiwać część transakcji.

UDOSTĘPNIANIE MOŻLIWOŚĆ SPRZEDAŻY DEVICE2WEB

Urządzeń mobilnych podłączonych do internetu, z których możemy bezpośrednio dokonać zakupów w sieci jest coraz więcej. Ich liczbą będzie stale rosła. Z tych najważniejszych i najpopularniejszych możemy wymienić: smartfony, tablety, telewizory czy web kioski. Ciekawe, że na te ostatnie urządzenie coraz częściej otwierają się centra handlowe, które wciąż mają obawy przed handlem w sieci. Założenia omnichannel wymuszają dostosowanie treści pod każde urządzenie, zarówno pod kątem jakości prezentacji oferty, jak i optymalizacji technicznych aspektów i szybkości ładowania strony. Obecnie wszystkie standardy w tym aspekcie koncentrują się na tworzeniu sklepów internetowych w responsive web design. To RWD daje najwięcej korzyści i pozwala zwiększyć konwersję zakupów mobilnych nawet o 20%. W tym miejscu warto dodać, że Google coraz przychylniej patrzy na strony w responsive web design.

i-systems sklep mamut
Sklep internetowy Mammut w responsive web design

POSZERZANIE ZASIĘGU PREZENTACJI PRODUKTÓW POPRZEZ ROZWIĄZANIA EAVE2WEB

Wielokanałowość zakłada wykorzystywanie nie tylko własnych kanałów sprzedaży. W celu zwiększenia liczby punktów styku z klientem docelowym, warto wykorzystać również kanały zewnętrzne: porównywarki cen, portale aukcyjne, serwisy tematyczne. Podczas integracji sprzedaży z zewnętrznymi kanałami musimy zwrócić szczególną uwagę na automatyzację wszystkich procesów. Bez tego ich obsługa będzie bardzo pracochłonna.

STWORZENIE JEDNEGO OŚRODKA ZARZĄDZANIA SPRZEDAŻĄ Z WIELU KANAŁÓW

Dla producentów i marek, które sprzedają tylko swoje produkty, miejsce dokonania zakupu przez klienta czasami ma drugorzędne znaczenie. Niezależnie od tego czy transakcja będzie miała miejsce w sklepie online czy w sklepie stacjonarnym, zawsze będzie obsługiwana przez ten sam system. W takich przypadkach warto stworzyć jedno miejsce do zarządzania całą sprzedażą, które będzie przystosowane do strategii firmy. To właśnie w tym miejscu muszą zostać wyszczególnione wszystkie procesy z dodatkowymi integracjami.

„Online Shopping in the Fourth Quarter and in 2014” – ten raport wydany przez Urząd Statystyczny w Korei Południowej powinien być …ulubioną lekturą do poduszki dla wszystkich osób związanych z e-commerce. Powód jest bardzo znaczący i wymowny. Otóż pierwszy raz w historii badań rynku (nie tylko południowokoreańskiego) mamy do czynienia z większą sumą sprzedaży online niż offline. Odpowiednio było to 46,9 bilionów wonów wydanych na zakupy online w stosunku do 46,64 bilionów wonów wydanych offline. E-commerce osiągnął więc kolejny punkt przełomowy w swojej historii. Duża w tym zasługa rozwiązań omnichannel, które są obecnie kluczowe w generowaniu lepszych wyników sprzedaży.

Autorem tekstu jest Marcin Rutkowski, PR Manager w firmie i-systems.

Firma i-systems tworzy dedykowane oprogramowanie e-commerce dla handlu i dystrybucji. Zajmuje się całościowo projektami e-commerce, włączając rozwiązania omnichannel retailing, cloud hosting, czy systemy B2B. Wszystkie rozwiązania opiera na autorskim oprogramowaniu, które jest rozwijane przez ponad 60-cio osobowy zespół. Wśród klientów firmy znajdują się takie marki, jak Distance, Supersklep, SCA, Higma Service, Operon, Bayleg, Hendi czy Monnari.

Firma i-system będzie wystawcą na Omnichannel Retailing Forum.