plaza centers Indie

plaza centers Indie

Spółka Plaza Centers N.V. ogłosiła, że sprzeda Koregaon Park Plaza w Indiach.

Kompleks sprzedażowy, rozrywkowy i biurowy położony w Pune został wyceniony na 35 mln euro, zgodnie z wartością księgową obiektu. Wpływy środków netto ze sprzedaży Koregaon Park Plaza, po spłaceniu pożyczki bankowej, innych zobowiązań finansowych oraz kosztów transakcji wyniosą blisko 7.2 mln euro.

Obecnie ustalane są warunki końcowe sprzedaży. Spółka spodziewa się finalizacji transakcji w ciągu jednego miesiąca.

Koncentracja na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej

Ran Shtarkman, prezes Plaza Centers N.V. powiedział: “Sprzedaż jest elementem strategii Spółki, polegającej na oddłużaniu biznesu i redukowaniu aktywności w Indiach. Zamiast tego spółka chce skupić się na operacjach biznesowych i na zmaksymalizowaniu zysków i zasobów na najbardziej istotnych dla nas rynkach w Europie Centralnej i Wschodniej. Równolegle z planem restrukturyzacji Spółki, który wyklucza dalsze zarządzanie Koregaon Park Plaza, wpływy środków netto ze sprzedaży zostaną przeznaczone na przyszłe inwestycje i inne cele spółki.”

Pozostałe obiekty Plaza Centers w Indiach są położone w Bangalore, Chennai oraz na Wyspie Kochi.

Plaza Centers

Plaza Centers N.V. jest deweloperem centrów handlowo-rozrywkowych. Działa na obszarze rynków wschodzących w stolicach i największych miastach regionalnych. Działania grupy koncentrują się na budowie nowych obiektów oraz przebudowie już istniejących. Na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej Plaza Centers jest obecna od 1996 roku, kiedy za jej inicjatywą powstało pierwsze centrum handlowo-rozrywkowe na Węgrzech. Aktualnie spółka jest obecna w Polsce, Czechach, Łotwie, Rumunii, Serbii, Bułgarii i Grecji.

W kolejnych latach spółka zdobywała doświedczenia w zakresie budowy, najmu oraz sprzedaży powierzchni handlowej i rozrywkowej. Od 2006 roku spółka jest obecna na rynku indyjskim, z którego obecnie się wycofuje. Od 2010, firma prowadzi inwestycje w Stanach Zjednoczonych. W USA, wraz z partnerami joint venture, Plaza Centers nabyła pakiet akcji spółki EDT Retail Trust, która następnie przejęła 48 nieruchomości handlowych, zlokalizowanych w 20 krajach na świecie. Spółka Plaza Centers jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie, Warszawie i Tel Awiwie.