griffin echo investment

Fundusz Griffin Real Estate, należący do Oaktree uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie firmy deweloperskiej Echo Investment SA.

Przejęcie kieleckiego dewelopera

Według Komisji Europejskiej planowana transakcja nie wzbudza obaw dotyczących naruszenia zasad konkurencji ze względu na jego ograniczony wpływ na strukturę rynku.

– Spodziewaliśmy się takiej decyzji Komisji Europejskiej, otwiera ona drogę do zamknięcia transakcji – nabycia pakietu 41,55% akcji Echo Investment, co mam nadzieję nastąpi w najbliższych tygodniach. Po jej sfinalizowaniu niezwłocznie ogłosimy wezwanie do sprzedaży akcji spółki do poziomu 66 procent – mówi redakcji Retailnet.pl Przemysław Krych, Prezes Griffin Real Estate.

Griffin RE nie planuje wycofania spółki z giełdy, ani zmian w składzie zarządu. Natomiast dokona przeglądu strategii firmy i jej ewentualnej optymalizacji.

SKUP AKCJI I STRATEGIA

Przypomnijmy, podmiot należący do Griffin Topco III S.a r.l. (podmiot kontrolowany przez Oaktree) oraz do funduszu zarządzanego przez PIMCO podpisał 28 lutego br. umowę pośredniego nabycia pakietu 41,55 procent akcji Echo Investment SA od spółki kontrolowanej przez Michała Sołowowa. Ostatecznym warunkiem sfinalizowania transakcji nabycia mało być wydanie zgody na koncentrację przez Komisję Europejską.

Konsekwencją finalizacji nabycia 41,55% akcji Echo Investment będzie ogłoszenie publicznego wezwania na 66% akcji spółki. Inwestorzy nie zamierzają skupować stu procent akcji i nie planują wycofania akcji spółki z giełdy.

Inwestorzy zakładają, że cena, która zostanie zaoferowana w wezwaniu będzie mieścić się na poziomie ceny minimalnej wyliczonej zgodnie z właściwymi przepisami, w tym średniej ceny rynkowej akcji Echo Investment z okresu sześciu miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania.

Inwestorzy planują kontynuowanie współpracy z dotychczasowymi członkami zarządu Echo Investment i wspólnie z nimi, w ciągu kilku miesięcy po dokonaniu transakcji, zamierzają dokonać przeglądu strategii i jej ewentualnej optymalizacji.

GRIFFIN REAL ESTATE

Griffin Real Estate został założony w 2006 roku jako platforma do zarządzania funduszami inwestującymi w sektor nieruchomości. Od początku istnienia inwestuje w nie także swój własny kapitał. W marcu 2013 roku Griffin pozyskał inwestora strategicznego – Oaktree Capital Management, z którym współpracuje od 2010 roku. Oaktree jest funduszem hedgingowym wywodzącym się̨ z USA. Posiada biura na całym świecie, zatrudnia ponad 650 osób i zarządza środkami w wysokości prawie 90 miliardów dolarów.

W portfolio grupy Griffin znajduje się̨ obecnie m.in. Hala Koszyki w Warszawie, Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu, Supersam w Katowicach oraz inne obiekty biurowe i handlowe, a także działki inwestycyjne.

ECHO INVESTMENT

Echo Investment SA to jedna z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Firma zrealizowała ponad 100 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni przekraczającej 1 mln mkw. Spółka prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie.