CH Karolinka
CH Karolinka

Należące do BlackRock i zarządzane przez Mayland Real Estate, centra handlowe Pogoria oraz Karolinka to pierwsze obiekty w Dąbrowie Górniczej i Opolu, które mogą pochwalić się certyfikatami ekologicznymi BREEAM dla budynków istniejących.

– Uzyskanie certyfikatów BREEAM In-Use przez Pogorię i Karolinkę stało się swoistym dopełnieniem ich szerokiej oferty handlowej i rozrywkowej. Zdobycie certyfikatów było możliwe również dzięki wsparciu i codziennemu zaangażowaniu w działalność proekologiczną zarządcy i dewelopera naszych centrów handlowych, firmy Mayland Real Estate – mówi Redakcji Retailnet.pl Wojciech Smyk, Vice President w firmie BlackRock.

Zarówno opolska Karolinka (70 tys. mkw. powierzchni handlowej) jak i zlokalizowana w samym sercu Dąbrowy Górniczej Pogoria (36,7 tys. mkw.) to największe i najpopularniejsze centra handlowe w obu miastach, a w przypadku Karolinki – również w całym regionie. Jednak już od chwili otwarcia w 2008 roku, rola obu centrów zdecydowanie wykracza poza funkcje stricte handlowe, czego dowodem jest m.in. wyjątkowa dbałość o kwestie środowiskowe – od kwietnia 2015 roku potwierdzona certyfikatami BREEAM.

CH Karolinka jest obecnie jedynym obiektem komercyjnym z certyfikatem BREEAM In-Use nie tylko w samym Opolu, ale też w całym województwie opolskim. W przypadku Karolinki, ocenie audytorów BREEAM poddane zostały obie części kompleksu – zarówno galeria jak i bezpośrednio sąsiadujący z nią park handlowy. Galeria handlowa uzyskała certyfikat BREEAM „Excellent” z wynikiem 75 proc. w kategorii „Budynek” oraz BREEAM „Very Good” z wynikiem 69 proc. w kategorii „Zarządzanie obiektem”. Z kolei park handlowy – tzw. Karolinka II – w analogicznych kategoriach uzyskał wynik „Very Good”, notując odpowiednio 62 proc.oraz 67 proc. W tych samych kategoriach, dąbrowska Pogoria otrzymała certyfikaty ekologiczne BREEAM na poziomie „Excellent”, uzyskując odpowiednio wynik 74 i 70 proc.

CH Pogoria
CH Pogoria

Na wysoką ocenę działań proekologicznych obu centrów wpłynęły m.in.: jakość zarządzania, wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także zastosowanie rozwiązań umożliwiających znaczną oszczędność energii elektrycznej i wody, obniżających emisję CO2 oraz usprawniających gospodarkę odpadami. Wysoko ocenione zostało też położenie obu centrów, zapewniające łatwy dostęp dla osób zmotoryzowanych i korzystających z komunikacji publicznej, a także dostępność alternatywnych środków transportu. Audytorzy BREEAM docenili również działalność właściciela i zarządcy w zakresie promocji zachowań proekologicznych wśród klientów i najemców.

Szacuje się, że w długoterminowej perspektywie rozwiązania proekologiczne pozwalają też na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych nawet o połowę, a budynki z certyfikatem BREEAM zużywają nawet o 50 proc. mniej energii i o 40 proc. mniej wody niż tradycyjne.