omnichannel

omnichannel

Omnichannel to obecnie gorący temat, szczególnie w sprzedaży detalicznej. Dlatego warto zadać sobie pytanie: czy omnichannel to chwilowy trend, czy siła, która będzie w stanie przekształcić biznes internetowy.

Co dokładnie oznacza termin “omnichannel”?

Wszyscy jesteśmy nowoczesnymi konsumentami. Prawdopodobnie każdy z nas ma do czynienia z omnichannel codziennie. Wystarczy pomyśleć o ostatnim zakupie, którego dokonaliśmy. Czy poszukiwaliśmy informacji o produkcie w Internecie, zanim udaliśmy się do sklepu? Czy korzystaliśmy z wielu urządzeń, by sfinalizować transakcję? Być może dodaliśmy produkty do listy zakupów, a powróciliśmy do sklepu internetowego później, by zrealizować transakcję?

To przykłady z dnia codziennego, pokazujące w jaki sposób szukamy produktów, robimy zakupy, i jak poruszamy się pomiędzy wieloma kanałami sprzedaży. Omnichannel stanowi unikalne wyzwanie dla firm: jak zaoferować klientom jednolite doświadczenie zakupowe we wszystkich kanałach sprzedaży, bez względu na kontekst, urządzenie lub lokalizację.

(W celu zapoznania się z dogłębną analizą, polecam przeczytać świetny artykuł Daniel’a Newman’a w Forbes)

Dlaczego omnichannel to ważna sprawa

Badanie Google, “The New Multi-screen World”, pokazało, że 90% ludzi korzysta z wielu urządzeń sekwencyjnie, do zadań takich jak np. rezerwacja lotu przez Internet. Ponadto, 67% osób rozpoczyna kupowanie na jednym urządzeniu, a następnie kontynuuje zakupy na następnym. Niemal każda transakcja w nowoczesnej ekonomii jest z natury wielokanałowa. Firmy, które nie będą w stanie zoptymalizować kanałów zakupowych dla wszystkich klientów, szybko odejdą do lamusa.

Posłużmy się przykładem rezerwowania lotu. Podróżny wyszukuje loty za pomocą urządzenia mobilnego, a następnie odwiedza stronę przewoźnika na komputerze stacjonarnym, by dokonać rezerwacji. Jeśli linia lotnicza nie dostarczy jednolitego doświadczenia w momencie, gdy podróżny korzysta z więcej niż jednego urządzenia, prawdopodobieństwo sfinalizowania zakupu zmniejszy się dramatycznie. Jeszcze gorzej, jeśli podróżny uzna, że oferowane mu doświadczenie jest poniżej przeciętnej. W takiej sytuacji, szybko znajdzie to, czego szuka u konkurencji.

W takim przypadku mówimy o zaangażowaniu. Podróżny może dokonać rezerwacji lotu u dowolnego przewoźnika. Opanowanie sprzedaży omnichannel jest również strategią angażowania klientów, która ma sprawić, że będą chcieli z nami współpracować.

Jak opanować omnichannel

Nie można bagatelizować znaczenia omnichannel. To nowe powtórzenie tej samej istniejącej wcześniej koncepcji: optymalizacji doświadczenia użytkownika. Trudno jest zrozumieć i dopasować to doświadczenie do unikalnego kontekstu i do każdego użytkownika. Dzisiejsi mobilni i multichannelowi użytkownicy są ruchomym celem. Dodatkowo, oczekiwania użytkowników są wyjątkowo wysokie. Firmy nie mogą sobie pozwolić na obniżenie standardów na urządzeniach mobilnych, ponieważ 85% użytkowników smartfonów i tabletów oczekuje, że strony mobilne będą załadowywać się szybciej, niż strony desktopowe.

Aby dać użytkownikom to, czego chcą, ważne jest zwiększenie kontroli nad wyświetlanym kontentem i ogólnym zaangażowaniem. Utrzymanie pełnej kontroli jest prawie niemożliwe za każdym razem, dlatego Yottaa opracowała rozwiązanie, które zwiększa efektywność końcowego doświadczenia użytkowników korzystających z dowolnego urządzenia.

Autorem tekstu jest Brendan MacArthur, Content Marketing Manager w Yottaa Inc.

Yottaa jest firmą tworzącą oprogramowanie. Oferuje rozwiązanie Saas, służące do optymalizacji aplikacji i doświadczenia użytkownika z każdej przeglądarki, urządzenia, sieci i lokalizacji.

Tekst pochodzi z serwisu Evigo.pl.