Wizualizacja Forum Gdańsk
Wizualizacja Forum Gdańsk

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Forum Gdańsk, wielofunkcyjnego kompleksu z nowoczesną przestrzenią komercyjną i publiczną, który powstaje w Gdańsku w ramach rewitalizacji Targu Siennego i Targu Rakowego.

Wielofunkcyjny kompleks

Forum Gdańsk połączy tradycje handlowe tego miejsca z funkcjami usługowymi, biurowymi i publicznymi. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy inwestorem – Multi Poland oraz Gminą Miasta Gdańska i Grupą PKP. Łączny koszt inwestycji Forum Gdańsk wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi wyniesie ok. 800 mln złotych. Inwestor pozyskał już finansowanie na całość projektu. Generalnym wykonawcą Forum Gdańsk jest Warbud SA. Za wykonawstwo projektów drogowych i infrastrukturalnych odpowiada Doraco. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2017 rok. Obiekt jest obecnie skomercjalizowany w ponad 50%.

– Dzisiejszy dzień jest dla nas bardzo ważny – budowa Forum Gdańsk oficjalnie wkracza w fazę inwestycyjną. Chcemy, żeby za dwa lata mieszkańcy miasta i regionu mogli spędzać czas w Forum Gdańsk, robiąc tu zakupy, przychodząc do kina, restauracji czy siłowni, a także odwiedzając Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Mamy też nadzieję, że wiele osób będzie tu zaglądać, aby po prostu posiedzieć na placu miejskim nad kanałem Raduni w otoczeniu zieleni. Ze względu na prestiżową lokalizację w samym centrum miasta Forum Gdańsk to dla nas kluczowy projekt, w który wkładamy pełne zaangażowanie. Wierzę, że dzięki naszej inwestycji to miejsce będzie wkrótce tętnić życiem, przyciągając mieszkańców i gości odwiedzających Trójmiasto – mówi Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Poland i pełnomocnik spółki Forum Gdańsk.

Rewitalizacja

– Można powiedzieć, że przywracamy Targ Sienny i Rakowy do życia i do dawnej funkcji. Przed wiekami miejsce to – położone tuż przed bramami miasta – tętniło życiem targowym, ale też było pierwszym punktem, który napotykali na swej drodze ci, którzy przybywali do Gdańska. Wkrótce będzie podobnie: wielu naszych gości to właśnie stąd kierować będzie swoje pierwsze kroki w kierunku Głównego i Starego Miasta i położonych tam zabytków i atrakcji. Również my – gdańszczanie – zyskamy nową przestrzeń do spotkań, rozmów, spędzania czasu. Oczywiście także do zakupów, bo czym byłby targ bez zakupów – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Forum Gdańsk
Forum Gdańsk

– Od trzech lat Grupa PKP rozwija swoją działalność na rynku deweloperskim. Dzięki współpracy z samorządami i prywatnymi inwestorami niezagospodarowane dotąd tereny zyskują nowe życie. Efektem naszych działań jest zabudowa handlowa, biurowa, mieszkaniowa, a niejednokrotnie również dodatkowa infrastruktura transportowa. Realizowany wspólnie z Miastem i firmą Multi projekt Forum Gdańsk, to jeden z przykładów inwestycji wykorzystujących ogromny potencjał zarówno terenów miejskich, jak i kolejowych – dodał Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

Kamień węgielny

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się na placu budowy przy ul. Targ Rakowy w Gdańsku. Pod aktem erekcyjnym Forum Gdańsk podpisali się: zastępca prezydenta Miasta Gdańska Andrzej Bojanowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Chief Operating Officer Multi Corporation Heino Vink, Managing Director CEE Multi Poland Brian Jenkins, dyrektor Multi Poland i pełnomocnik spółki Forum Gdańsk Tomasz Matusiak, członek zarządu PKP SA Jarosław Bator, dyrektor Regionu Północnego PKP PLK SA, Centrum Realizacji Inwestycji, Piotr Turowski, dyrektor ds. projektów, wspólnik SUD Architekt Polska Rafał Langowski, prezes zarządu Warbud SA Włodzimierz Włodarczyk, prezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco sp. z o.o. Andżelika Cieślowska.

W najbliższym czasie budowa Forum Gdańsk ruszy pełną parą. Na terenie działki zostały już przeprowadzone badania archeologiczne oraz prace przygotowawcze. Są także gotowe ściany nośne po obu stronach linii kolejowej biegnącej przez działkę. Zostanie na nich posadowiona betonowa płyta, na której stanie część obiektów Forum Gdańsk. Latem ruszą prace przy modernizacji infrastruktury drogowej wokół kompleksu.

Lokalizacja w samym sercu Gdańska

Forum Gdańsk powstaje w jednej z najlepszych lokalizacji na terenie Trójmiasta, na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Jest to centralny punkt aglomeracji, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta i budynków użyteczności publicznej.

Forum Gdańsk
Forum Gdańsk

Dotychczas potencjał tego kwartału nie był wykorzystany ze względu na przebiegające przez działkę tory kolejowe. Atutem kompleksu będzie łatwy dojazd komunikacją publiczną – SKM, autobusami i tramwajami, jak również samochodem, dzięki dogodnemu połączeniu z obwodnicą trójmiejską. Inwestycja obejmie budowę parkingu na 1100 miejsc, bardzo potrzebnego w tej części miasta.

Kompleks handlowy

W Forum Gdańsk znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście, dziewięciosalowe Multikino, klub fitness Pure Jatomi, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking. Obiekt jest obecnie skomercjalizowany w ponad 50%. Wśród najemców są już popularne polskie i międzynarodowe marki, w tym: C&A, City Sport, Deichmann, Diverse, Douglas, H&M, Le Coq Sportif, Mango, Pandora, Piotr i Paweł, Red Rubin, Rossmann, Solar, Super-Pharm, Swiss, TK Maxx, Triumph, Vistula, W.Kruk, Wólczanka i Yes, a także pięć marek grupy LPP: Cropp, House, Mohito, Reserved, Sinsay i home&you oraz siedem marek grupy Inditex: Zara, Zara Home, Bershka, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear i Stradivarius.

W strefie restauracyjnej klienci znajdą McDonald’s, Pizza Hut, Burger King i KFC. Lokale w galerii wynajmą też gdańscy przedsiębiorcy, w tym znane i lubiane przez mieszkańców regionu: piekarnia Szydłowski, cukiernia Delicje oraz Bioway.