ikea ecommerce

ikea ecommerce

IKEA ogłosiła, że w najbliższych latach skupi się na rozwoju e-commerce. Zamierza wprowadzić możliwość dostawy zamówionych produktów do domu we wszystkich krajach, w których znajdują się sklepy stacjonarne szwedzkiej sieci.

Najnowsze plany IKEA stanowią odpowiedź na aktualne trendy rynkowe. Obecnie strony internetowe IKEA cieszą się większą popularnością, niż placówki stacjonarne. W ciągu ostatniego roku strony online odwiedziło łącznie 1,5 mld użytkowników z całego świata. W tym samym czasie, do sklepów tradycyjnych przyszło 716 mln osób.

Model multichannel

Znaczna część krajowych stron internetowych IKEA pozwala internautom na sprawdzenie dostępności produktów, bez możliwości dostawy pod wskazany adres. Wyjątek stanowią te kraje, w których IKEA jest obecna od dłuższego czasu, jak Szwecja, Francja czy Kanada. Klienci IKEA mogą robić zakupy online w 48% krajów, w których znajdują się sklepy stacjonarne firmy. Spółka przewiduje, że po wprowadzeniu zmian, sprzedaż w Internecie będzie odpowiadała za 10% przychodów całej grupy do 2020 roku.

“Postanowiliśmy przyspieszyć przekształcanie IKEI w prawdziwą wielokanałową sieć handlową. Zamierzamy rozwijać sprzedaż e-commerce na wszystkich rynkach w ciągu nadchodzących kilku lat,” powiedział Peter Agnefjall, prezes IKEA Group.

Sklep internetowy IKEA w Polsce

W 2016 roku IKEA zamierza otworzyć sklep internetowy w Polsce. Obecnie polska strona internetowa firmy umożliwia wyświetlenie katalogu produktów i sprawdzenie ich dostępności w sklepach stacjonarnych. „W 2016 roku planujemy wprowadzenie kompleksowego rozwiązania sprzedaży internetowej w Polsce. Szczegóły będziemy komunikować w miarę rozwoju projektu,” ujawniła Katarzyna Balashov z Ikea Retail Poland.

Zmiany w strukturze firmy

W oświadczeniu Agnefjalla znalazła się również informacja dotycząca innych planów sieci. IKEA Group przeniesie kilka swoich firm, włączając IKEA Supply (logistyka) oraz IKEA Industry (wyroby z drewna), do spółki holdingowej Inter IKEA Systems. Grupa nie ujawniła szczegółów transakcji pomiędzy duńskimi spółkami holdingowymi.

Ikea jest największym sprzedawcą mebli na świecie. Na koniec 2014 sieć IKEA liczyła 361 punktów sprzedaży. Założona w 1943 roku firma zatrudnia dziś około 131 tys. osób w 40 krajach, generując roczną sprzedaż na poziomie 24,7 miliarda euro.

Artykuł pochodzi z portalu Evigo.pl.