Wizualizacja Galerii Metropolia
Wizualizacja Galerii Metropolia

Na 26 czerwca 2015 roku inwestor budujący Galerię Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu zaplanował uroczystość zawieszenia wiechy, która symbolizuje zakończenie wznoszenia etapu stanu surowego budynku.

Obecnie na budowie galerii widoczne są już wyraźnie efekty prac przy wykańczaniu elewacji budynku. Wstawiana jest wielkogabarytowa stolarka okienna i trwa okładanie elewacji płytkami klinkierowymi. Równolegle z pracami konstrukcyjnymi trwają prace wewnątrz budynku.

Postęp na budowie

Wykonywane są m.in. instalacje wentylacyjno – klimatyzacyjne, sanitarne, wodociągowe, trwa również instalacja tryskaczy przeciwpożarowych. Ponadto montowane są elementy sufitów podwieszanych oraz wygrodzenia ciągów komunikacyjnych. Na plac budowy sukcesywnie dostarczane są również urządzenia transportu pionowego (schody ruchome i windy), które są montowane w budynku. W obiekcie wykonano już znaczną część docelowych posadzek i ścianek działowych. Obecnie prace realizowane są przez kilkaset zatrudnionych na budowie osób, w systemie wielozmianowym, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Galeria Metropolia zaoferuje swoim klientom i najemcom ponad 34 tys. mkw. powierzchni i będzie jednym z najlepiej skomunikowanych centrów handlowych na Pomorzu. W galerii na czterech poziomach przewidziano łącznie ok. 150 lokali i stoisk handlowych oraz usługowych. Umowy najmu z przyszłymi najemcami podpisano na ponad 60 proc. powierzchni obiektu, a całość oddana będzie do użytku w przyszłym roku.

Infrastruktura wokół obiektu

Równolegle z pracami na budowie Galerii Metropolia trwają prace związane z budową docelowego układu drogowego. Budowana jest ul. Nad Stawem oraz przebudowywana ulica Kilińskiego na odcinku od ul. Wajdeloty do ul. Kościuszki. Nad sprawną realizacją tych prac wykonywanych przez firmę Eurovia pieczę sprawuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zapewniając ich planowy postęp.

Końca dobiega również budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, której zejście z peronu specjalnym tunelem poprowadzi bezpośrednio do wejścia do Galerii Metropolia. Dodatkowo we współpracy z SKM powstała nowa platforma peronowa, dzięki której podróżni będą mieli możliwość bezpośredniego wejścia do Galerii Metropolia. Będzie to jedyne miejsce na trasie trójmiejskiej SKM, gdzie drzwi wagonów będą otwierały się na dwie strony.

Galeria Metropolia to inwestycja Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski realizowana przez spółkę celową Centrum Hevelius. Agentem komercjalizującym Galerię Metropolia jest firma DTZ.

Budowa Galerii Metropolia
Budowa Galerii Metropolia
Budowa Galerii Metropolia
Budowa Galerii Metropolia
Budowa Galerii Metropolia
Budowa Galerii Metropolia