amazon prime air drony

Jak podaje Fox News, w przeciągu roku Amazon ma uruchomić Amazon Prime Air – swój system dostawy za pomocą dronów.

Amazon Prime Air został zaprojektowany tak, by przy użyciu małych bezzałogowych dronów docierać do klientów zaledwie w 30 minut. Drony mają być wykorzystywane jako autonomiczne pojazdy dostawcze, które dzięki synchronizacji z systemem GPS, będą mogły latać bezpośrednio na adres klienta.

Drony już w przyszłym roku

W środę firma Amazon oznajmiła, że nie zawiesza planów związanych z dostawą dronami, a pierwsze z nich mają zacząć docierać do klientów już w przyszłym roku.

Drony Amazona mogą przewozić paczki do ponad 2 kilogramów w promieniu ponad szesnastu kilometrów od centrum magazynowo-dystrybucyjnego. W 2013 roku, Jeff Bezos, prezes Amazona ogłosił, że drony będą w stanie przewozić do 86% wszystkich paczek dystrybułowanychn przez firmę, z wyjątkiem kajaków i pił stołowych. Przewidywał wtedy, że powietrzna dostawa będzie możliwa za co najmniej pięć lat.

Szybkie i sprawne dostawy

„Jeśli konsument chce szybko otrzymać niewielkich rozmiarów przedmiot, zamiast konieczności podróży do sklepu lub korzystania z firm dostawczych, będzie mógł zdecydować się na małe, zasilane elektrycznie pojazdy, które sprawnie i szybko dostarczą dany przedmiot” – mówi Paul E. Misener, wiceprezes globalnego porządku publicznego w Amazon.com

„Pracujemy ciężko, by opracować ramy prawne, które pozwolą na innowacje, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo innych użytkowników przestrzeni powietrznej oraz osób i budynków znajdujących się na ziemi” – dodał Whitaker.

Restrykcje dla dronów

W lutym tego roku, amerykański urząd lotnictwa (US Federal Aviation Administration) opublikował projekt nowych przepisów regulujących ruch w przestrzeni powietrznej. Dyskusja na temat tego, czy drony będą kolidować np. z torami lotu samolotów trwa, a czlonkowie FAA chcą być pewni, że pojazdy te są całkowicie bezpieczne.

Propozycje zmian zakładają, że niewielkie, bezzałogowe obiekty latające, takie jak drony, będą mogły poruszać się wyłącznie po obszarze znajdującym się w zasięgu wzroku operatora. Nie będą też mogły przelatywać nad głowami ludzi, którzy nie biorą udziału w akcji związanej z przelotem.