Serenada

1000 metrów kwadratowych Centrum Serenada w Krakowie zostanie przeznaczone na cele społeczne. O wykorzystaniu przestrzeni zadecydują sami mieszkańcy. Mayland przygotowuje konsultacje w tej sprawie.

Ich przeprowadzeniem zajmie się krakowski podmiot pozarządowy, który ma doświadczenie w prowadzeniu konsultacji społecznych dużych projektów architektonicznych i urbanistycznych. Do udziału zaproszeni będą mieszkańcy okolic przyszłego centrum oraz specjaliści i organizacje non profit. W spotkaniach warsztatowych pod okiem moderatorów wypracowane będą najlepsze rozwiązania dla mieszkańców okolicznych osiedli – Mistrzejowic, Prądnika Czerwonego i Nowej Huty. Pomysły i propozycje będą oceniane i weryfikowane przez architektów, urbanistów i specjalistów z innych dziedzin. Zaaranżowaniem tej przestrzeni zajmie się sam inwestor. Rozważane są różne scenariusze, które mogłyby na przykład wesprzeć zainteresowania młodzieży, osób starszych, niepełnosprawnych lub inne środowiska, które miałyby znaleźć w Serenadzie swoje miejsce i aktywnie spędzać tam czas. Może to być przestrzeń o charakterze teatralnym, miejsce dla uniwersytetu trzeciego wieku, miejsce na warsztaty dla młodzieży, zorganizowane wsparcie dla aktywnego poszukiwania pracy osób niepełnosprawnych etc. Konsultacje – po wybraniu społecznego partnera akcji – ruszą po wakacjach. Wtedy planowane jest także wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Serenady.

Oczekiwania mieszkańców miasta

– Postanowiliśmy odpowiedzieć na oczekiwania społeczne krakowian, a w szczególności mieszkańców osiedli wokół Centrum. Coraz częściej klienci widzi galerie handlowe nie tylko jako miejsca do robienia zakupów i rozrywki, ale także jako dogodną przestrzeń wspólną, dostępną dla wszystkich, dającą możliwości, które pełniły kiedyś osiedlowe centra kultury i instytucje użyteczności publicznej. Chcemy takie miejsce stworzyć w Serenadzie. Decyzję o przeznaczeniu tego miejsca podejmą sami mieszkańcy. Jesteśmy otwarci na pomysły i je zrealizujemy – mówi redakcji Retailnet Andrzej Jarosz dyrektor ds. marketingu i komunikacji Mayland.

Serenada będzie najnowszą i najnowocześniejszą krakowską galerią handlową. Powstaje w północnej części miasta, na granicy dużych osiedli mieszkaniowych: Mistrzejowic, Prądnika Czerwonego i Nowej Huty. W bezpośrednim sąsiedztwie przeszłego centrum mieszka ponad 50 tys. mieszkańców i liczba ta stale rośnie – Kraków intensywnie rozbudowuje się w tym kierunku. Dodatkowo tak zwany „rejon Olszy”, gdzie powstanie nowe centrum, jest miejscem największej koncentracji obiektów handlowych i rozrywkowych m.in. z Multikinem i największym w Polsce Aqua Parkiem, marketami OBI i Toy’R’Us. Intensywnie rozbudowywane są w tym rejonie także nowe inwestycje biurowe. Inwestor przygotowuje się obecnie do budowy nowego wiaduktu, który połączy północne osiedla ze śródmieściem i który ułatwi dojazd do nowego Centrum. Trwają już prace przygotowawcze – planowana estakada połączy ulicę Bohomolca z Bora-Komorowskiego. Wiadukt jest niezbędnym elementem usprawnienia miejscowego układu drogowego.

Centrum Serenada
Centrum Serenada

Oferta krakowskiej Serenady

Oferta krakowskiej Serenady stale poszerza się. Komercjalizacja galerii przekroczyła już 60 proc. GLA. W Centrum znajdzie się ponad 150 sklepów i butików, salonów usługowych, restauracji, kawiarni i barów. Oferta modowa Serenady to sklepy Grupy LPP (Reserved, Mohito, Cropp, House, Sinsay, Home & You), Grupy Inditex (Zara, Bershka, Stradivarius, Pull and Bear, Zara Home, Massimo Dutti, Oysho) oraz H&M, ale także: Mango, Vistula i Wólczanka, CCC, Altero, Yes, Time Trend, Swiss, salon jubilerski Kruk. Z myślą o okolicznych mieszkańcach, dużą część powierzchni najmu przeznaczono na usługi. To między innymi punkty: mBank, Paris Optique, Beaty&Nail, Pazoo, Twoje Soczewki, biura podróży, pralnia Renthoff Express, Jean Louis David i Hair Coif, kantor, optyk, kwiaciarnia Florist La Flor oraz drogerie Rossmann i Superpharm. Galeria zaoferuje bardzo dużą (10 proc. powierzchni najmu), bogatą i atrakcyjnie usytuowaną część restauracyjną, a wśród nich restauracje Companeros, Grand Kebab, Staropolskie Jadło, Olimp. Operatorem spożywczym Serenady będą delikatesy Piotr i Paweł. Wysokie zaawansowanie komercjalizacji pozwoli na rozpoczęcie budowy Centrum jeszcze w tym roku.

Serenada jest jednym z wielu projektów Spółki. Mayland ma duży potencjał i doświadczenie na rynku retail – firma stawiała pierwsze kroki w biznesie jeszcze w latach ’90, dlatego chętnie pomaga dzisiaj innym deweloperom i inwestorom w komercjalizacji i zarządzaniu dużymi obiektami handlowymi. Mayland rozwija usługi komercjalizacji w połączeniu z doradztwem na etapie konceptu i optymalizacji projektów.

Mayland Real Estate otworzył cztery prestiżowe obiekty handlowe – Karolinkę w Opolu, Pogorię w Dąbrowie Górniczej, Jantara w Słupsku i Rivierę w Gdyni. Obecnie deweloper zarządza obiektami handlowymi o łącznej powierzchni ponad 200 tys. mkw. i posiada znaczący portfel projektów.