węgry handel online

węgry handel online

Od 15 marca 2015 roku, odkąd wprowadzony został zakaz handlu w niedziele na terenie Węgier, sprzedaż internetowa wzrosła z 30 do 40 mld Forintów.

Na Węgrzech, w I kwartale 2015 odnotowano wzrost sprzedaży online prowadzonej przez sieci detaliczne o 16% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Sprzedaż internetowa osiągnęła wówczas wartość 30 mld Forintów. W II kwartale 2015, w którym obowiązywał zakazu handlu w niedziele, obroty osiągnęły blisko 40 mld Forintów, informuje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Budapeszcie.

Najlepsze wyniki

W sprzedaży online na Węgrzech dominuje krajowa sieć sprzedaży G’Roby oraz brytyjska sieć marketów Tesco. Auchan planuje uruchomić sprzedaż internetową do końca tego roku. Sieć Media Markt, która rozpoczęła sprzedaż internetową 2 lata temu odnotowała dwukrotny wzrost zamówień.

Według badań firm GFK Digital i Árukereső.hu w sprzedaży internetowej największą popularnością cieszą się produkty FMCG (Fast-Moving Consumer Goods) i drobny sprzęt AGD. W 2014 r. sprzedaż internetowa wzrosła na Węgrzech o 26% i wyniosła 273 mld Huf.

Sprzedaż w niedziele na Węgrzech

Do 15 marca 2015 godziny otwarcia sklepów na Węgrzech nie były uregulowane. Większość sklepów spożywczych była otwarta w niedziele, a duże sklepy o powierzchni powyżej 5,000 mkw takie jak supermarkety Tesco były czynne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Nowe zmiany prawne wprowadzone 15 marca 2015 zakazują sklepom prowadzenia sprzedaży w niedziele. Wyłączone z tego zakazu są sklepy o powierzchni poniżej 200 mkw, pod warunkiem że są prowadzone przez właściciela lub bliskiego członka rodziny. Spoza nowego przepisu wyjęte są cztery niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia oraz jeden dzień w roku, który może zostać dowolnie wybrany przez pracodawców. Oprócz tego, mogą czynne być sklepy zlokalizowane w pobliżu stacji kolejowych, autobusowych, benzynowych i lotnisk, oraz sklepy w centrach handlowych spełniające założenia wyszczególnione powyżej.

Zakaz handlu w niedziele w Europie

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje m.in. w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii. W Polsce niektóre ugrupowania polityczne popierały projekt zakazu handlu w niedziele. W 2007 roku wprowadzona została ustawa, zakazująca handlu w niektóre święta. W 2014 roku sejm odrzucił projekt ustawy „Wolna Niedziela„, który miał na celu wprowadzenie zakazu pracy w placówkach handlowych w niedziele.