Burger King
Burger King

Po kilkunastu latach nieobecności Burger King wrócił do Lublina. 25 czerwca 2015 roku nastąpiło oficjalne otwarcie lokalu w lubelskim centrum handlowym Tarasy Zamkowe.

Nowo otwarty lokal jest pierwszym w mieście i 38. punktem sieci w Polsce. Jak zapowiadają przedstawiciele sieci, w planach spółki jest dalsza ekspansja.

Burger King w Lublinie to nie tylko powrót po kilkunastu latach, ale też większe, zakrojone na szeroką skalę plany. Dla Burger King Southern and Eastern Europe Lublin stał się bardzo wyjątkowym miejscem.

– Planujemy otworzyć tu Polskie Centrum Szkoleniowe dla Burger King Polska. Ma być ono wylęgarnią kadr dla tej i innych restauracji w Polsce i Europie. Poprzez powstanie centrum szkoleniowego stwarzamy niepowtarzalną szansę rozwoju zawodowego i kariery na różnych szczeblach i stanowiskach w naszej strukturze – mówi Jerzy Jakubiak, General Manager Burger King Poland SA. – Stawiamy na ludzi młodych i dynamicznych, którym dajemy szansę awansu i kariery nie tylko na naszym rodzimym rynku, ale i międzynarodowym – dodaje.

Burger King Poland S.A. planuje organizację kursów dla pracowników na 4 różnych poziomach, od kierowników restauracji po district managera, zarządzającego 50-70 restauracjami. Obecną kadrę lubelskiej restauracji szkolono właśnie w tym mieście. A to dopiero skromny początek i drobny sygnał, że firma chce związać się z Lublinem na dłużej.

Założony w 1954 roku Burger King jest drugą co do wielkości siecią restauracji typu fast food z burgerami. Marka jest obecna w około 14 tys. miejsc, obsługując przy tym ponad 11 milionów klientów dziennie w blisko 100 krajach. Około 100 proc. restauracji Burger King jest własnością zarządzaną przez niezależnych franczyzobiorców, z których wielu prowadzi rodzinną działalność od dziesięcioleci.