Dekada Nysa
Dekada Nysa

Radni miejscy na wniosek spółki Dekada Nysa sp. z o.o. przystąpili do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla działki przy ul. Kolejowej w Nysie, terenu po dawnej zajezdni MZK. To dobra wiadomość dla inwestora – spółki Dekada, która od ponad 3 lat zabiega o wybudowanie na tym terenie nowoczesnej galerii handlowo – rozrywkowej.

W 2012 roku Dekada zakupiła działkę znajdującą się w śródmieściu 50-tysięcznej Nysy, będącą pozostałością po dawnej zajezdni MZK. Obszar o powierzchni ok. 1,5 ha znajduje się przy ul. Kolejowej, naprzeciwko Urzędu Miasta, w odległości ok. 200 metrów od zabytkowego centrum Nysy.

15 tys. mkw. powierzchni i 50 sklepów

Galeria Dekada w Nysie zaplanowana została jako trzypoziomowy budynek o powierzchni najmu 15 tys. mkw., na której zlokalizowanych zostanie ok. 50 sklepów, liczne restauracje i kawiarnie, a także specjalna strefa rozrywki. Dla wygody klientów przygotowany zostanie podziemny parking na 350 miejsc. W obiekcie powstanie również czterosalowy multipleks kinowy. W zasięgu oddziaływania galerii znajdzie się ponad 145 tys. mieszkańców Nysy i powiatu nyskiego. Wartość inwestycji to około 70 mln zł.

– Nysa to miasto, w którym silnie rozwinięte jest zjawisko tzw. turystyki zakupowej. Ze względu na niewystarczającą podaż nowoczesnej powierzchni handlowej oraz znanych i popularnych sieci handlowych, nysianie zmuszeni są do wyjazdów na zakupy do większych ośrodków handlowych, m.in. do Opola i Wrocławia. Według badania które przeprowadziliśmy we wrześniu ubiegłego roku wraz z TNS Polska, przeszło połowa mieszkańców Nysy deklaruje wyjazdy na zakupy poza miasto minimum raz w miesiącu – mówi redakcji Retailnet Aleksander Walczak, prezes spółki Dekada.

Dekada nabyła działkę przy ul. Kolejowej w 2012 roku i od tego czasu starała się o uzyskanie pozwolenia na budowę obiektu. Jest to najlepsza w Nysie lokalizacji do stworzenia śródmiejskiej galerii handlowej. Jednak Plan Miejscowy dla tej działki nie zakładał handlu wielkopowierzchniowego. Poprzednie władze miasta nie wyraziły zgody na jego zmianę, wskazując jako lokalizację dla galerii obszary położone na obrzeżach miasta. Po listopadowych wyborach i ukonstytuowaniu się nowych władz w mieście, pojawiło się pozytywne nastawienie do nowej inwestycji i rozpoczęły się procedury administracyjne, zmierzające do budowy galerii przy ul. Kolejowej.

Budowa ruszy w I połowie 2016 roku

– Można powiedzieć, że jesteśmy „w połowie drogi” do pozytywnej decyzji o budowie nyskiej Dekady. W lutym bieżącego roku radni zagłosowali pozytywnie za wnioskiem otwierającym prace nad Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, a kilka tygodni temu Rada Miasta Nysa zagłosowała pozytywnie za przystąpieniem do prac zmianą Planu Miejscowego. Przed nami jeszcze dwa głosowania w sprawie Dekady – pierwsze to zmiana Studium, a drugie to zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Obie te procedury powinny zakończyć się przed końcem 2015 roku. Wówczas w pierwszej połowie 2016 r. będziemy mogli przystąpić do prac budowlanych – dodaje Aleksander Walczak.

Planowane oddanie budynku do użytku publicznego to IV kw. 2017 roku.

Galeria Dekada stanie się ważnym punktem na mapie Nysy nie tylko ze względu na obecność popularnych i mocno oczekiwanych przez mieszkańców marek odzieżowych, dużej sieciowej księgarni oraz licznych punktów gastronomicznych, ale również ze względu na jej rekreacyjno – rozrywkowy charakter.

– Po otwarciu galerii planujemy organizację wielu ciekawych przedsięwzięć kulturalnych i społecznych we współpracy z lokalnymi podmiotami i instytucjami. Chcemy również zapewnić nysianom nowoczesne kino z prawdziwego zdarzenia. W tym celu podpisaliśmy latem ub. r. list intencyjny ze spółką Helios, która chciałaby otworzyć tam czterosalowy multipleks. Kino będzie posiadało co najmniej 1000 miejsc, a w 3 salach będzie możliwa projekcja filmów w wersji 3D. Multipleks w Dekadzie Nysa to odpowiedź na potrzeby ponad 60 proc. mieszkańców, którzy w ubiegłorocznym badaniu TNS opowiedzieli się za powstaniem tego typu kina w mieście – podkreśla Aleksander Walczak.

Na uwagę zasługuje również koncepcja architektoniczna obiektu, przygotowana przez Pracownię Air Project. Aby dobrze wpisać obiekt w miejską tkankę i śródmiejskie, zabytkowe otoczenie, architekci przy tworzeniu projektu inspirowali się nyskim gotykiem oraz najsłynniejszymi światowymi obiektami handlowymi, które budowano w hołdzie miejscowemu dziedzictwu architektonicznemu.