Wizualizacja Ferio Wawer
Wizualizacja Ferio Wawer

W tym roku RE project development świętuje 10. rocznicę otwarcia pierwszej galerii handlowej Ferio w Polsce. Od 2005 roku spółka zrealizowała projekty Ferio we Wrocławiu, Puławach, Koninie i Legnicy. W październiku tego roku nastąpi otwarcie kolejnego już centrum handlowo – usługowego – Ferio Wawer w Warszawie.

Inwestycja Ferio Wawer stanowi swojego rodzaju klamrę dziesięcioletniego projektu galerii handlowych Ferio. Nawiązuje swoją specyfiką do pierwszego centrum handlowo – usługowego zrealizowanego przez RE project development – Ferio Gaj, które zostało otwarte we Wrocławskiej dzielnicy Gaj w listopadzie 2005 roku. Warszawski projekt przypomina swoją skalą ten z 2005 roku, obydwie inwestycje kwalifikują się do grupy centrów handlowych typu convenience.

– Warto zaznaczyć, że Ferio Wawer to obiekt handlowo-usługowy, wykorzystujący archi¬tektoniczną historię Międzylesia, a przede wszystkim zabytkowych hal produkcyjnych ZWARu, wcześniej fabryki Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego. Celem przedsięwzięcia jest dostarczenie okolicznym mieszkańcom atrakcyjnego miejsca zakupów i rozrywki, a także nawiązanie pozytywnej więzi z otoczeniem poprzez rewitalizację historycznych budynków, które miały znaczący wpływ na tworzenie tkanki miejskiej okolicznych terenów – podkreśla Maciej Krenek – członek zarządu RE project development.

Oferta Ferio Wawer jest starannie dobrana, zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnych klientów. Tworzą ją tacy operatorzy jak: Alma, Ca¬lypso Fitness, Carry, CCC, H&M i Rossmann. W centrum znajdą się również sala zabaw dla dzieci Labibu, sklep z obuwiem Shoes House, których operatorem są lokalni przedsiębiorcy. Ostatnio oferta została poszerzona o restaurację Stacja Wawer, która będzie oferować dania kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, w tym pizzę z pieca opalanego drewnem, oraz salon telefonii komórkowej Play.

Tymczasem wkraczamy w ostatni etap prac w Ferio Wawer. W nowo budowanej części obiektu do wykonania pozostał montaż wind panoramicznych w holu, schodów ruchomych z poziomu parteru na +1 oraz prace wykończeniowe. Natomiast zabytkową części galerii czekają prace wykończeniowe, w szczególności: tynkowanie, malowanie oraz montaż osprzętu elektrycznego i sanitarnego.

Ponadto, warto podkreślić, że inwestycja Ferio Wawer otrzymała wyróżnienie PRE – CERTIFICATE IN SILVER DGNB przyznawany przez ÖGNI Austrian Sustainable Building Council. Certyfikat DGNB to niemiecki system oceny budynku określający jego walory ekologiczne i kwestie zrównoważonego budow¬nictwa. Przyznawany jest na podstawie kategorii: jakość techniczna, jakość procesu budowy, opieka nad środowiskiem, ekonomia procesu budowy oraz w kategorii funkcji społecznych.

Raiffeisen evolution jest firmą z branży nieruchomości, działającą w Austrii oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Portfolio Raiffeisen evolution obejmuje projekty mieszkaniowe i komercyjne, tj. biura, hotele, centra handlowe i markety specjalistyczne, jak również nieruchomości o mieszanym przeznaczeniu. Od momentu jej założenia w 2003 roku, firma sfinalizowała zarówno w kraju, jak i zagranicą wiele projektów, w ramach których powstało 919 tys. mkw. powierzchni brutto. Wartość inwestycji wyniosła 2.1 miliarda euro.

Od początku działalności w Polsce, poprzez swoją spółkę zależną RE project development, Raiffeisen evolution realizuje koncepcję sieci centrów handlowo – usługowych Ferio.

Ferio to sieć centrów handlowo-usługowych stworzonych z myślą o lokalnej społeczności i jej potrzebach. Rodzinne centra Ferio oferują swoim klientom i odwiedzającym wszystko pod jednym dachem. W galerii handlowo-usługowej znajdują się sklepy, restauracje, punkty usługowe oraz powierzchnie rekreacyjne, np. place zabaw dla dzieci, kluby fitness itp. Koncepcja sieci centrów handlowo – usługowych Ferio opiera się na wygodzie i funkcjonalności tych obiektów. Ich architektura jest dopasowana do istniejącego krajobrazu miejskiego i doskonale integruje się z tkanką miejską.

– RE project development w swoim portfolio posiada również obiekty mieszkaniowe. Firma zawsze stara się zwracać szczególną uwagę na dodatkowe walory konkretnego miejsca, takie jak jego historia, otoczenie, czy możliwość zainicjowania rozwoju najbliższej okolicy. Jako zespół Raiffeisen evolution pozostajemy wierni swojej maksymie Developing the future – mówi Maciej Krenek.