Galeria Metropolia
Galeria Metropolia

Niespełna po dwóch latach od momentu rozpoczęcia prac budowlanych i wbicia pierwszej łopaty, na dachu Galerii Metropolia zawisła tzw. wiecha. Wydarzenie to wieńczy kolejny etap budowy projektu realizowanego w Gdańsku Wrzeszczu przez Przedsiębiorstwo Budowlane Górski.

Zakorzeniona w tradycji budowlanej uroczystość to znak, że budowa Galerii Metropolia wkracza w ostatnią fazę. Pierwsi klienci odwiedzą nowe centrum handlowe już w przyszłym roku.

Uroczyste zawieszenie wiechy miało miejsce na dachu Galerii Metropolia i towarzyszył mu premierowy pokaz wirtualnego spaceru po wnętrzach galerii oraz prezentacja z poszczególnych etapów powstawania inwestycji. Wśród zaproszonych gości obok inwestora, partnerów i osób zaangażowanych w budowę, znaleźli się także przedstawiciele władz województwa Pomorskiego i miasta Gdańska oraz przyszli najemcy.

– Uroczystość zawieszenia wiechy to doskonała okazja do przedstawienia wszystkich etapów tej inwestycji w skład których wchodzi również układ drogowy wokół Galerii wykonywany we współpracy z Gminą oraz Urzędem Marszałkowskim oraz rewitalizacja potoku Strzyża, która zapewni mieszkańcom Dolnego Wrzeszcza bezpieczeństwo powodziowe. Bardzo ważnym elementem inwestycji jest również powstające w sąsiedztwie osiedle Browar Gdański, które w części mieszkalnej obejmie 740 apartamentów – mówi Bogdan Górski, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski.

Galeria Metropolia razem z innymi inwestycjami w tej części dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz, stworzy zupełnie nową tkankę miasta. Na terenie osiedla Browar Gdański powstanie kompleks Browar Kulturalny, w którym znajdzie się sala koncertowa na 1000 miejsc siedzących, restauracje i kawiarnie, a także Mini Browar wraz z muzeum. W podziemiach natomiast inwestor zaplanował niespotykany na Trójmiejską skale kompleks term z saunami i basenami.

– Galeria Metropolia to największy obiekt w ponad 30 letniej historii naszej firmy, który sam w sobie składa się z kilku etapów. Jest to m.in. peron SKM wraz z kładką i tunelem, dzięki któremu pasażerowie będą mogli wejść do Galerii na trzy różne kondygnacje oraz podziemny zbiornik retencyjny na ponad 14 tys. metrów sześciennych. Dodatkowo budujemy hotel na 126 pokoi z centrum konferencyjnym, którego operatorem będzie Focus Hotel, a także planujemy przy współpracy z gminą stworzenie parkingu park&ride na ok. 500 miejsc postojowych m.in. dla klientów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – dodał Bogdan Górski.

Galeria Metropolia zaoferuje swoim klientom i najemcom ponad 34 tys. mkw. powierzchni i będzie jednym z najlepiej skomunikowanych centrów handlowych na Pomorzu. W galerii na czterech poziomach przewidziano łącznie ponad 100 lokali i stoisk handlowych oraz usługowych. Umowy najmu z przyszłymi najemcami podpisano już na ponad 20 tys. mkw. powierzchni obiektu, a całość oddana będzie do użytku w przyszłym roku.

Obecnie na budowie widoczne są już wyraźnie efekty prac przy wykańczaniu elewacji budynku. Wstawiana jest wielkogabarytowa stolarka okienna i trwa okładanie elewacji płytkami klinkierowymi. Równolegle z pracami konstrukcyjnymi trwają prace wewnątrz budynku. Wykonywane są m.in. instalacje wentylacyjno – klimatyzacyjne, sanitarne, wodociągowe, trwa również instalacja tryskaczy przeciwpożarowych. Ponadto montowane są elementy sufitów podwieszanych oraz wygrodzenia ciągów komunikacyjnych. Na plac budowy sukcesywnie dostarczane są również urządzenia transportu pionowego (schody ruchome i windy), które są montowane w budynku. W obiekcie wykonano już znaczną część docelowych posadzek i ścianek działowych. Obecnie prace realizowane są przez kilkaset zatrudnionych na budowie osób, w systemie wielozmianowym, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Wśród głównych najemców Galerii Metropolia znajdą się m.in. delikatesy Alma oraz drogeria Rossmann. Ofertę modową wzbogacą m.in. debiutujące na gdańskim rynku takie marki jak Piazza Di Moda i Tom&Paul. Do dyspozycji Klientów będzie również sklep z elektroniką Media Expert oraz pełna oferta lokali usługowych: biuro podróży 24Holiday, apteka Bliska, fryzjer Exellent Q, kantor Baltic Exchange czy sklep Świat Herbaty. W strefie food court na klientów czekać będą m.in. takie marki jak Burger King, Subway, Smak na Tak, Grand Kebab. W strefie rozrywkowo-usługowej dominować będzie 7-salowy kompleks kinowy Helios, siłownia i fitness, a także strefa zabaw dla dzieci. Ponadto mocną stroną w ofercie Galerii Metropolia będzie „strefa wnętrz” ze sklepami z branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz do której dołączyła m.in. marka VOX.

Galeria Metropolia to inwestycja Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski realizowana przez spółkę celową Centrum Hevelius. Agentem komercjalizującym Galerię Metropolia jest firma DTZ.