Centrum Handlowe ETC Gdańsk
Centrum Handlowe ETC Gdańsk

Z początkiem lipca rozpocznie się przebudowa centrum handlowego ETC Gdańsk. Generalnym wykonawcą prac, które zakończą się na koniec pierwszego kwartału 2016 roku, jest firma Budimex. Inwestorem projektu w ramach formuły joint venture są firmy: Capital Park i Akron Group.

Przebudowa galerii

Przebudowa najstarszego centrum handlowego w Gdańsku zakłada modernizację wnętrz oraz elewacji w celu dostosowania obiektu do potrzeb klientów i najemców. Dla zwiększenia komfortu zakupów całkowitej zmianie ulegnie układ komunikacyjny wewnątrz centrum – poprzez stworzenie na obu kondygnacjach przestronnych pasaży i instalację ruchomych schodów. Dzięki temu ułatwiona zostanie komunikacja wewnątrz obiektu oraz wygospodarowane zostało miejsce na dodatkową ofertę handlowo-usługową.

Większość najemców, którzy funkcjonowali do tej pory w Galerii, pozostaje ale z odświeżonymi konceptami. Wśród nich są: supermarket Intermarche, sklep RTV EURO AGD, sklep kolonialny Camellia z herbatami i kawami z różnych stron świata, Cukiernia Sowa i Piekarnia Szydłowski. Grono najemców zostało powiększone o drogerię Rossmann, sklep zoologiczny Zoo Karina oraz Textil Market. W nowej galerii dla dzielnicy Zaspa znajdzie się również koncept fitness dla pań – Egurolla Fitness Club. Klienci centrum będą mieli również do dyspozycji szeroką ofertę usług – kantor, kwiaciarnię Garden Service, salon fotograficzny Foto Bravo, 2Fast – studio graficzno-reklamowe, laboratorium diagnostyczne Synevo, aptekę DOZ, Ekspres Krawiecki, pralnię Tara i punkt telekomunikacyjny Perfekt GSM.

Niezależnie od prac modernizacyjnych centrum ETC będzie funkcjonować przez cały okres przebudowy. Niektórzy najemcy – jak Intermarche, RTV EURO AGD, Synevo i Foto Bravo zaproszą klientów do lokali na terenie obiektu, inni – jak pralnia Tara, kantor, Ekspres Krawiecki, Exxelent, Perfect GSM czy Camellia – będą tymczasowo funkcjonować w kontenerach na parkingu.

Dotąd w centrum znajdowało się 59 lokali, z czego 24 zlokalizowane były na parterze, a 35 – na pierwszym piętrze. Po modernizacji układu powierzchni handlowo-usługowej w ETC Gdańsk znajdzie się 42 najemców, z czego 25 na poziomie wejścia do centrum, a 17 – na wyższej kondygnacji. Standard powierzchni handlowej zostanie dostosowany do obecnych oczekiwań i potrzeb najemców oraz ich klientów.

Centrum Handlowe ETC Gdańsk

Remont obejmie również powierzchnie wspólne, nawiązując projektem wnętrza centrum do historii budynku i istniejącego niegdyś w tym miejscu hangaru lotniczego.
Agencją komercjalizującą projekt jest firma BOIG. Za projekt architektoniczny przebudowy odpowiada Pracownia Architektoniczna Alicja i Andrzej Andrzejewscy. Generalnym wykonawcą budowy, wyłonionym w przetargu, została firma Budimex. Prace budowlane rozpoczną się w lipcu tego roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2016 roku.

Galeria dla Dzielnicy Zaspa

ETC Gdańsk zlokalizowane przy Al. Rzeczpospolitej było pierwszym centrum handlowym otwartym w Trójmieście po przemianie ustrojowej. Dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni handlowej blisko 9 tys. mkw. otoczony jest przez osiedla mieszkaniowe. Do dyspozycji klientów jest 215 naziemnych miejsc parkingowych.

Planowane przez inwestorów działania związane są z wdrażaniem tzw. strategii 4RE – tzn. przeprojektowania obiektu (redesign), jego przebudowy (remodelling), repozycjonowania (repositioning) z ewentualnym rebrandingiem oraz rekomercjalizacji. Celem koncepcji jest dostosowanie projektu ETC Gdańsk do oczekiwań i potrzeb klientów i najemców – zarówno tych dotychczasowych, jak i nowych – wynikających ze zmieniających się postaw i zachowań konsumenckich.