Wizualizacja modernizowanego CH Arkadia
Wizualizacja modernizowanego CH Arkadia

Generalny wykonawca musi zadbać o to, by ekipy budowlane oraz użytkownicy centrum handlowego nie przeszkadzali sobie wzajemnie. Wybór sprawdzonej firmy budowlanej jest niezwykle ważny również w kontekście utrzymania bezpieczeństwa publicznego.

Historia powierzchni handlowych w Polsce sięga już blisko 20 lat. Obecnie możemy pochwalić się dużą liczbą nowoczesnych centrów i galerii zróżnicowanych pod względem typu, wielkości czy oferty. Część z nich już dziś wpisuje się w standardy jakości obowiązujące w Europie Zachodniej. Niektóre, by jeszcze wzmocnić swoją pozycję rynkową i zwiększyć obroty, poddawane są rozbudowie. Starsze obiekty, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom i nie pozostać w tyle za młodszą konkurencją, przechodzą modernizację, stawiając sobie za cel poprawę ogólnego wizerunku i utrzymanie obecnych najemców. Przebudowa, rozbudowa czy renowacja to skuteczny sposób na przeciwdziałanie starzeniu się technologicznemu i funkcjonalnemu nieruchomości komercyjnych. Błędem byłoby jednak koncentrowanie się wyłącznie na korzyściach płynących z podejmowania tego typu działań. Droga do ich osiągnięcia bywa wyboista.

Modyfikacja istniejących centrów handlowych

‐ Projekty budowlane związane z modyfikacją istniejących centrów handlowych to wbrew pozorom skomplikowane procesy, które wymagają szczegółowego planowania i wielu przygotowań. Wiąże się z nimi szereg trudności, mogących rzutować na przyszły sukces inwestycji. Znaczna część z nich wynika z faktu, że prace prowadzone są z reguły na funkcjonującym obiekcie, co powoduje niedogodności zarówno dla klientów, jak i najemców. Większość robót wykonywana jest przeważnie nocą, gdy sklepy są już zamknięte. Takie realizacje często wymagają nawet całkowitego wyłączenia z użytkowania niektórych stref, zwłaszcza tych zlokalizowanych pomiędzy użytkowaną i nową przestrzenią. Część powierzchni handlowej przestaje na siebie zarabiać, co znajduje odzwierciedlenie w wyższych kosztach utrzymania galerii. Przyszłe przychody mogą jednak zbilansować te straty, a wręcz stworzyć sprzyjające warunki do zwiększenia wpływów z racji funkcjonowania nowych części obiektu i poszerzonego tenant mix centrum – mówi w rozmowie z portalem Retailnet Eric Agnello, dyrektor generalny firmy RD bud, która prowadziła już prace związane z rozbudową, przebudową bądź modernizacją na takich inwestycjach jak CH Riviera w Gdyni czy CH Arkadia, Galeria Wileńska i Galeria Mokotów w Warszawie.

Aby prace mogły zostać wykonane w sposób jak najmniej uciążliwy i możliwie najbardziej ekonomiczny, już na samym początku trzeba uwzględnić kwestie dotyczące dostępności, odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, reorganizacji ruchu czy fazowania. Dlatego ważna jest współpraca z doświadczoną firmą budowlaną, która będzie w stanie sprostać wyzwaniom, jakie niosą ze sobą tego typu projekty. Różnorodność prac wymaga przy tym zaangażowania dużej liczby podwykonawców, pomiędzy którymi musi być zapewniona dobra kooperacja. To bardzo ważne w kontekście wejścia na teren inwestycji, jak również opuszczenia placu budowy i udostępnienia go kolejnym ekipom. Ich zgranie jest konieczne dla utrzymania przyjętego harmonogramu, co przekłada się na udostępnienie poszczególnych stref do użytku, a tym samym na ich produktywność. Kluczem do sukcesu jest zatem sieć sprawdzonych partnerów, którą generalny wykonawca – podobnie jak swoje doświadczenie – buduje niekiedy latami na podstawie przeprowadzonych i pozytywnie ocenianych inwestycji.

Zakres działań generalnego wykonawcy

‐ Wybór sprawdzonej firmy budowlanej, która w swoim portfolio ma już wiele projektów zrealizowanych na działającym obiekcie, jest niezwykle ważny również w kontekście utrzymania bezpieczeństwa publicznego i to nie tylko w zakresie zapobiegania wypadkom. Generalny wykonawca musi zadbać o to, by ekipy budowlane oraz użytkownicy centrum nie przeszkadzali sobie wzajemnie, podejmując w tym celu stosowne działania zapobiegawcze, mające na celu zminimalizowanie zagrożeń i odczuwanego przez klientów dyskomfortu – dodaje Eric Agnello z firmy RD bud.

Przemyślana strategia inwestycyjna, współpraca z doświadczoną firmą budowlaną oraz doskonała kooperacja między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w projekt gwarantują efektywność i skuteczność planowanych działań, których skutkiem powinna być oczekiwana pozycja obiektu na rynku komercyjnym.

RD bud jest firmą budowlaną działającą w zakresie generalnego wykonawstwa. Wywodzi się z francuskiej, niezależnej grupy budowlano‐deweloperskiej Rabot Dutilleul, która od ponad 90 lat rozwija swoja ofertę na rynku światowym. W Polsce firma RD bud funkcjonuje od 1997 roku. Działalność RD bud obejmuje przede wszystkim realizacje „pod klucz”. W swoim portfolio firma posiada m.in. hotele, obiekty biurowe, przemysłowe i logistyczne, centra handlowe, stacje serwisowe oraz salony sprzedaży. Dodatkowo RD bud przeprowadził generalny remont takich obiektów jak chociażby Ambasada Francji w Warszawie czy Grand Hotel w Sopocie. RD bud stale powiększa liczbę realizacji na terenie Polski. Firma działa w obrębie całego kraju. Jej główna siedziba znajduje się w Warszawie. RD bud posiada także swoje biuro regionalne we Wrocławiu. Firma uzyskała certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z wymogami normy ISO 9001:2008.