Galeria Katowicka - widok w nocy

Galeria KatowickaMeyer Bergman chce przejąć wszystkie udziały w zlokalizowanej przy dworcu głównym w Katowicach Galerii Katowickiej, która należy do spółki Galeria Katowicka.

Śląski dworzec w nowoczesnej odsłonie

W 2010 r. Meyer Bergman, Neinver oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. połączyły siły, aby wybudować Galerię Katowicką i zamienić stary budynek dworca w nowoczesny obiekt handlowo-usługowe. Inwestycja Meyer Bergman, Neinver i PKP S.A. obejmowała renowację dworca kolejowego i terminali autobusowych, budowę centrum handlowego i samodzielnych budynków. Została ukończona w 2013 roku. Wśród najemców znajdują się tak popularne marki, jak Zara, Pull & Bear, Bershka, Levis, Sephora czy Swarovski.

Meyer Bergman jest brytyjską firmą, specjalizującą się w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi w sektorze handlowo-usługowym. Nabywa, rozwija, repozycjonuje i zarządza nieruchomościami w Europie. Inwestuje w nieruchomości niskiego ryzyka w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Skandynawii, Polsce i Czechach. Neinver to ważny gracz na rynku nieruchomości handlowych – inwestor, deweloper i zarządca, a także drugi co do wielkości operator centrów typu outlet w Europie. Firma, obecna na polskim rynku od 2000 r., ma na swoim koncie m.in. budowę Galerii Katowickiej, Galerii Malta w Poznaniu, Futura Parku Kraków – pierwszego w Polsce centrum handlowego z certyfikatem BREEAM, Annopolu w Warszawie, a także Factory Ursus, pierwszego wielkopowierzchniowego outletu w Polsce. PKP S.A. są właścicielem ok. 2,5 tys. dworców kolejowych na terenie kraju, w tym ok. 10 typu premium.

Meyer Bergman coraz bliżej sukcesu

W 2012 r. udziały Meyer Bergman w Galerii Katowickiej wzrosły do 70%. Niedawno fundusz zapowiedział, że chce zamienić pakiet większościowy na całkowitą własność. W tym celu 23 lipca br. należąca do Grupy Meyer Bergman firma, Meyer Bergman European Retail Partners I GP Limited z siedzibą w St. Peter Port na Guersnsey, złożyła do rzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o przejęcie kontroli nad Galerią K S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu za pośrednictwem jednego z podległych jej podmiotów. Pośrednio spółka przejęłaby kontrolę nad spółkami zależnymi Galerii K S.a.r.l.: Projektem Katowice sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Galerią Katowicką sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i N-P SPV 1 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Meyer Bergman i Neinver Polska sp. z o.o. mają obecnie udziały w Galerii K S.a r.l. i Projekcie Katowice sp. z o.o., a kontrolerami Galerii Katowickiej sp. z o.o. i N-P SPV 1 sp. z o.o. są Meyer Bergman, Neinver Polska i PKP S.A.

Jeżeli Meyer Bergman uda jej się przejąć wszystkie udziały w Galerii Katowickiej, będzie jedynym wynajmującym powierzchnie handlowo-usługowe w centrum handlowym o tej nazwie. Powierzchnia najmu brutto czterokondygnacyjnego budynku, nawiązującego swoim wyglądem do awangardowej architektury Katowic, wynosi ponad 53 tys. m kw. Na terenie kompleksu znajduje się 250 punktów handlowo-usługowych.