Dekada Malbork
Dekada Malbork

Trwają prace na budowie Galerii Dekada w Malborku – już na początku sierpnia pierwsi najemcy rozpoczną prace aranżacyjne. Do otwarcia obiektu pozostały już tylko cztery miesiące – zostanie on oddany do użytku pod koniec listopada bieżącego roku.

Prace na budowie dziesiątego z kolei obiektu, którego inwestorem i deweloperem jest spółka Dekada SA, specjalizująca się w segmencie centrów i galerii typu convenience, rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Głównym wykonawcą jest toruński oddział firmy Erbud, a prace budowlane koordynuje spółka BOIG Project Management oraz BOIG Tenants Coordination, natomiast projektantem budynku jest Studio Form Architektonicznych Pantel z Olsztyna. 15 kwietnia b.r. zakończony został pierwszy etap budowy obiektu, tj. ukończona została konstrukcja stanu surowego. Uwieńczyło go symboliczne zatknięcie tzw. wiechy.

– Aktualnie elewacja budynku wykonana jest w 80 proc. Trwają również prace na dachu, polegające na uszczelnianiu pokrycia w rejonie montowanych konstrukcji. We wnętrzu rozpoczęto wykładanie płytek na posadzkach korytarzy. Realizujemy zamierzony harmonogram budowy, nie ma również żadnych opóźnień. Już na początku sierpnia pierwsi najemcy rozpoczną prace aranżacyjne swoich lokali – mówi Krzysztof Bębacz, Project Manager, BOIG Project Management.

Wykonawcy są w trakcie rozbudowy sieci kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej. Na bieżąco dostarczane i montowane są również urządzenia wentylacyjne. W budynku wykonywane są jastrychy oraz montowane balustrady. Prace budowlane Galerii Dekada przebiegają zgodnie z ustalonym planem, a uroczyste otwarcie odbędzie się 27 listopada tego roku. W trakcie tej uroczystości odsłonięta zostanie także rzeźba autorstwa znanego rzeźbiarza i rektora warszawskiego ASP – Adama Myjaka, która jest częścią większego projektu „Dziesięć figur Dekady”, mającego na celu promocję nowoczesnej sztuki w przestrzeni publicznej. Spółka Dekada SA jest pomysłodawcą i mecenasem tego przedsięwzięcia.

Dekada Malbork będzie dwupoziomową, śródmiejską galerią handlową. Jej powierzchnia wyniesie 5,4 tys. mkw. GLA, na której swoje miejsce znajdzie 20 lokali handlowo-usługowych. Dla komfortu klientów w podziemiach obiektu powstanie parking mieszczący 100 pojazdów. Wraz z postępem prac budowalnych, prowadzony jest proces komercjalizacji obiektu, a podmiotem odpowiedzialnym za tą kwestię jest spółka BOIG Property Consulting. Aktualnie stopień komercjalizacji obiektu to ok. 95 proc. Umowy z kluczowymi najemcami zostały podpisane, obecnie trwają końcowe negocjacje dotyczące wynajmu ostatnich wolnych lokali. Tenant mix obiektu skupia się przede wszystkim na segmencie fashion. Głównym najemcą obiektu jest jedna z najpopularniejszych sieci odzieżowych – H&M, której dwupoziomowy salon zajmie ponad 1,6 tys. mkw. W malborskiej Dekadzie znajdzie się również sklep Martes Sport, oferujący odzież oraz akcesoria sportowe oraz młodzieżowa marka Diverse. Najemcami z branży obuwniczej będzie sieć CCC oraz Ray Obuwie. Ofertę uzupełnią również: elektromarket RTV Euro AGD, supermarket drogeryjny Rossmann, lodziarnia Carte d’Or oraz punkty usługowe.

Jednym z atutów Dekady Malbork będzie jej lokalizacja w ścisłym centrum miasta, pomiędzy główną arterią komunikacyjną – Aleją Rodła oraz popularnym, śródmiejskim deptakiem – ul. Kościuszki. Zasięg obiektu do 20 min jazdy samochodem obejmuje ok. 96 tys. mieszkańców miasta i regionu.

Dekada Realty jest polskim inwestorem i deweloperem, specjalizującym się w budowie centrów i galerii typu convenience. W swoim portfolio ma już dziewięć działających obiektów pod wspólnym szyldem Dekada, m.in. w Brodnicy, Grójcu, Krakowie, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach oraz Żyrardowie. Obecnie spółka prowadzi działania, zmierzające do rozpoczęcia realizacji kolejnej inwestycji – w Ciechanowie (centrum handlowo-komunikacyjnego, zintegrowanego z dworcem autobusowym). W ciągu najbliższych kilku lat planowane są kolejne inwestycje w Nysie, Łowiczu oraz wspólnie z PKP w Koninie i Mińsku Mazowieckim; jak również rozbudowa istniejących galerii w Skierniewicach i Sieradzu. Docelowo sieć Dekada ma obejmować co najmniej 20 obiektów w całej Polsce.