Wzrosty na rynku nieruchomości

Wzrosty na rynku nieruchomości

 

Zdaniem firmy doradczej CBRE wszystkie sektory na rynku nieruchomości komercyjnych przejawiają tendencję wzrostową.

Dane CBRE potwierdzają opinię, zgodnie z którą polska gospodarka przeżywa najbardziej dynamiczny rozwój wśród krajów z regionu CEE. Wskaźniki ekonomiczne w naszym kraju przejawiają tendencję wzrostową. W opinii ekspertów trend ten będzie się utrzymywać, a w dłuższej perspektywie czasu wszystkie sektory nieruchomości komercyjnych w dalszym ciągu powinny znajdować się w fazie rozwoju. W związku z powyższym, można liczyć na tworzenie przestrzeni coraz lepiej dopasowanych do potrzeb ich użytkowników.

Wskaźniki obiecujące dla Polski

– Wszystkie rynki są bardzo aktywne pod względem budowy nowych obiektów i popytu na nie. Poszukiwane są jednak inwestycje coraz lepsze, unikalne pod względem architektury i jakości oferty. Duże zainteresowanie przyciągają obiekty i obszary wielofunkcyjne, które zapewnią różnorakie doświadczenia i możliwości ich użytkownikom. Praca i konsumpcja zaczynają się przenikać i wszyscy chcą uczestniczyć w unikalnych projektach, przedsięwzięciach, rozrywkach. Z tego względu inwestycje stają się coraz bardziej konkurencyjne i ciekawsze, wzbogacając rynek nieruchomości. Te trendy przyciągają coraz więcej firm i inwestorów, aktywizują już tych działających na naszym rynku. Również konsolidacje, zarówno po stronie najemców (banki) czy deweloperów są kolejną siłą napędową rynku. – podsumowała Joanna Mroczek, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Marketingu w CBRE. – Nowe obiekty na ulicach powinny przynieść falę nowych sieci handlowych, a to z kolei dalej będzie napędzać sektor logistyczny. – dodała Joanna Mroczek.

Wielofunkcyjne kompleksy vs. centra handlowe

Doradcy z CBRE wskazują na to, że inwestycje handlowe koncentrują się przede wszystkim na dużych miastach. Nasycenie powierzchnią handlową w aglomeracjach miejskich w dalszym ciągu pozwala na realizację nowych inwestycji, co wykorzystuje rynek. Rozpoczęte w 2015 r. projekty będą spełniać założenia wielofunkcyjnych centrów handlowych, które uzupełnią wolumen istniejących nieruchomości. Właściciele istniejących obiektów często decydują się na remodeling.

– Coraz większą część podaży centrów handlowych stanowią rozbudowy istniejących centrów handlowych, w pierwszym półroczu 2015 było to niemal 40 proc. powierzchni. Istniejące centra handlowe poddane rozbudowie, dzięki poszerzonej ofercie są w stanie konkurować z powstającymi, wielofunkcjonalnymi konceptami. Właściciele zdają sobie sprawę z konieczności ulepszania istniejących obiektów, poprzez wprowadzanie nowych funkcji, ulepszeń technologicznych czy mobilnych tak, aby spełniały one wciąż rosnące oczekiwania konsumentów. – oceniła Beata Kokeli, Senior Director w Dziale Powierzchni Handlowych w CBRE.