Bonarka City Center

Bonarka City Center

Firma inwestycyjna TPG Real Estate podpisała umowę kupna TriGranit, jednego z największych prywatnych deweloperów i zarządców nieruchomości komercyjnych w Europie.

Sándor Demján i partnerzy sprzedali TriGranit wraz z niektórymi aktywami, wchodzącymi w skład portfela spółki. Przejęcie dotyczy nieruchomości, położonych w Polsce, ale także aktywów na Słowacji, części portfela w Chorwacji i na Węgrzech. Po wejściu umowy w życie TriGranit będzie występować pod nazwą Granit Management.

Nowe aktywa w portfelu TPG Real Estate

Jedną ze stron w umowie kupna sprzedaży jest TPG Real Estate – podmiot, podlegający prywatnemu funduszowi inwestycyjnemu o zasięgu globalnym, TPG. (Retailnet informował o nabyciu polskich spółek na początku sierpnia.) Ten zastrzyk finansowy może poprawić bilans spółek z grupy TriGranit i umożliwić TPG zajęcie czołowej pozycji wśród inwestorów, deweloperów oraz zarządców na rynku CEE.

Podział sił w TriGranit

Obecnie udziały w TriGranit należą do Sándora Demjána, Sándora Csányi’ego, Petera Munka oraz notowanej na wiedeńskiej giełdzie Immofinanz AG. Przejęcie nie dotyczyło takich projektów, jak WestEnd City Center – centrum handlowe, wybudowane przez spółkę w Budapeszcie. Przedsiębiorstwo, sprawujące kontrolę nad tymi projektami, będzie występować pod nazwą Gránit Management. Wraz z finalizacją transakcji Sándor Demján i Sándor Csányi nabędą udziały w ImmoFinanz i Munk. Przejęcie spółek TriGranit przez TPG Real Estate pociąga za sobą procedurę zamknięcia o charakterze finansowym i prawnym. Postępowanie powinno dobiec końca w 2015 roku. Strony umowy nie ujawniły szczegółów, dotyczących transakcji.

TPG Real Estate i TriGranit o przejęciu

– Doświadczenie TPG Real Estate oraz globalna pozycja spółki sprawiają, że jest ona idealnym partnerem biznesowym. Zamierzamy umocnić swoją pozycję o poszerzyć zasięg swojej działalności poprzez rozwój i zarządzanie projektami biurowymi oraz handlowymi w kluczowych strategicznie lokalizacjach, jak również za sprawą kolejnych transakcji kupna. – zapowiedział Árpád Török, CEO w TriGranit. – Nie mogę się doczekać współpracy z TPG Real Estate. Będzie to kolejny, pełen sukcesów rozdział na drodze wzrostu TriGranit. – dodał.

– TriGranit to doskonały biznes z dobrymi notowaniami. Jego doświadczony zespół zarządzający posiada głęboką znajomość lokalnego rynku, a wysokiej jakości portfel nieruchomości firmy zajmuje wysoką pozycję rynkową z tendencją do przyszłego wzrostu. – poinformował Anand Tejani z TPG Real Estate. – Pozytywne wskaźniki makroekonomiczne oraz trendy, panujące na rynku nieruchomości w regionie, w połączeniu z wiedzą i zasobami finansowymi TPG Real Estate, dają wiele możliwości rozwoju TriGranit. Cieszymy się ze współpracy z zespołem zarządzającym TriGranit. Niesie ona potencjał do dalszego rozwoju firmy. – podkreślił Anand Tejani.