Atlantic store

Znana polska marka bieliźniarska wycofuje się z rynku. Na 14 sierpnia została wyznaczona data kolejnej rozprawy upadłościowej spółki.

Firma rozpoczęła proces likwidacyjny na początku czerwca, kiedy to prezes zarządu Wojciech Morawski zgłosił wniosek o upadłość. Właściciel spółki podał do wiadomości, że o jego decyzji przesądziła niekorzystna sytuacja w Europie Wschodniej.

Profil działalności Atlantic

Firma Atlantic prowadziła działalność gospodarczą od 1993 roku. Producent bielizny zajmował się sprzedażą hurtową i detaliczną odzieży tekstylnej, jak również posiadał własne magazyny na terenie kraju. Przedsiębiorstwo odniosło duży sukces nie tylko na polskim rynku, ale także w krajach wschodnioeuropejskich – na Ukrainie i w Rosji. Produkty polskiej marki były dostępne głównie w centrach handlowych i wyspecjalizowanych sklepach sprzedaży. W pierwszym dziesięcioleciu swojej działalności biznes bardzo dobrze prosperował, a tygodnik „Wprost” umieścił Wojciecha Morawskiego na liście 100 najbogatszych Polaków w latach 2003-04.

W 2013 r. spółka inwestowała w rozwój sieci w Europie Wschodniej – otworzyła 11 salonów na Ukrainie i 39 w Rosji. W 2014 r. zapowiadała wejście na nowe rynki wschodnioeuropejskie – do Białorusi i Kazachstanu. W sierpniu ur. firma dysponowała blisko 60 salonami własnymi i prawie 80 partnerskimi w Polsce oraz 150 punktami sprzedaży za granicą, z czego ponad 80 znajdowało się w Rosji.

Do maja 2012 r. Atlantic była spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie została przekształcona w spółkę akcyjną, a wartość jej akcji została wyceniona na 746,5 tys. zł. Zgodnie z danymi portalu Wyborcza.biz, główne rynki zbytu firmy znajdowały się na Ukrainie i w Rosji – to one generowały ok. 60 proc. przychodów ze sprzedaży. W latach 2012-2013 przedsiębiorstwo zaczęło przynosić straty. W związku z osłabieniem kursu rubla w 2014 r., Atlantic coraz mocniej odczuwał niekorzystne skutki sytuacji ekonomiczno-politycznej. W firmie pojawiły się problemy z wypłacalnością, na czym pod koniec zeszłego roku zaczęli cierpieć pracownicy oraz podmioty, wynajmujące powierzchnię handlową pod oficjalne salony.

Wojciech Morawski o procesie upadłościowym

– Chcę złożyć wniosek o upadłość z możliwością układu, żeby móc się ze wszystkiego rozliczyć – powiedział portalowi Wyborcza.biz prezes zarządu Atlantic, Wojciech Morawski. – Moim celem jest zachowanie zdolności operacyjnej spółki i zapłacenie ludziom zaległych pensji – oświadczył. Zapewnił też, że jeśli sąd przychyli się do wniosku o upadłość układową, to pracownicy powinni dostać zaległe wynagrodzenia do końca tego roku.