UTG Ukraina

UTG Ukraina

Prognozy na II półrocze 2015 r. ekspertów z UTG, jednego z czołowych ukraińskich doradców z branży nieruchomości komercyjnych, są optymistyczne.

Mimo że ukraińskie wskaźniki rozwoju wyhamowały, podobnie jak popyt, to specjaliści z UTG (Ukrainian Trade Guild) – jednego z wystawców podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum, spodziewają się dalszej stabilizacji sytuacji rynkowej. Głównymi czynnikami stabilizującymi są kursy walut, na których poprawę wskazują eksperci oraz poprawa nastrojów konsumenckich.

Zróżnicowanie cen najmu na ukraińskim rynku w I poł. 2015

Popyt ze strony konsumentów ulega powolnej poprawie, co przekłada się na równowagę rynkową. Dzięki temu, że konsumenci i retailerzy dostosowali się do sytuacji rynkowej, ustabilizowała się sytuacja na rynku najmu. Mimo zbalansowanych cen najmu Victor Oborskiy, dyrektor Działu Doradztwa Strategicznego w UTG, zwraca uwagę na znaczące zróżnicowanie wysokości stawek za mkw., co uwidacznia się zwłaszcza wówczas, gdy porównamy ze sobą nowo otwierane oraz istniejące już obiekty:

– O ile wcześniej ceny najmu w nowych i istniejących centrach handlowych były niemalże identyczne, o tyle teraz sytuacja może być zgoła inna, i to nie tylko na rynku nieruchomości komercyjnych, ale także na rynku mieszkaniowych. Wysokość cen najmu w istniejących już obiektach jest uzależniona od ich jakości, ale niezależnie od tego może ulegać znaczącym wahaniom, jak miało to miejsce w przypadku Ocean Plaza. Obroty ze sprzedaży w sklepach, zlokalizowanych w tej klasy obiektach handlowych w I połowie br., mimo ogólnego spadku na rynku, wzrosły o 35-40 proc. (w walucie krajowej).Tendencja wzrostowa wiąże się z redystrybucją obrotów handlowych oraz przejęciem klientów tych centrów, które miały problem z dostosowaniem się do warunków rynkowych. W związku z powyższym centra handlowe o niższym standardzie musiały opuścić ceny najmu o 50-80 proc. – podkreśla Victor Oborskiy.

Prognozy na II półrocze 2015 i 2016

– Jeżeli mówimy o nowych inwestycjach na rynku pierwotnym, które są związane z rynkiem nieruchomości komercyjnych, to większość obiektów startuje z gorszej pozycji. Ceny najmu w nowych obiektach są nawet kilkukrotnie niższe od cen w istniejących już nieruchomości. Preferencyjne warunki najmu w połączeniu z podażą wysokiej jakości centrów handlowych skłaniają retailerów do podpisywania umów najmu powierzchni handlowej w realizowanych dopiero inwestycjach, takich jak Centrum Handlowe Lavina czy Centrum Handlowe Blockbuster. – dodaje Victor Oborskiy.

Zdaniem doradców z UTG rynek nieruchomości komercyjnych, który znajduje się w fazie względnej stabilizacji, pozostanie stabilny w II połowie 2015 roku. Według ekspertów rozwój nieruchomości komercyjnych w 2016 r. będzie mieć związek z pojawieniem się nowych marek na ukraińskim rynku. Ekspansji sprzyjają dogodne warunki najmu oraz dostępność terenów pod nowe inwestycje.

O UTG

UTG jest ukraińską firmą, założoną w 2001 r. Świadczy usługi doradcze, specjalizuje się w komercjalizacji i zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi. Firma jest odpowiedzialna za rozwój 500 inwestycji, w tym za otwarcia 100 centrów handlowych. Z usług UTG skorzystało 650 klientów, spółka zarządza 857 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. Eksperci z UTG doradzali przy takich projektach, jak Ocean Plaza, Respublika, CH Blockbuster czy CH Lavina. Łącznie usługi doradcze dotyczyły 23.9 mln mkw. ukończonych inwestycji.