Galeria Kazimierz
Galeria Kazimierz

Całkowite zasoby centrów handlowych w aglomeracji krakowskiej wynoszą 548 tys. mkw. powierzchni w 15 obiektach. To przekłada się na nasycenie rzędu 530 mkw. na 1 tys. mieszkańców. – wynika z publikacji firmy doradczej Colliers International „Centra Handlowe w Krakowie w I poł. 2015 roku”.

Jedno centrum handlowe obsługuje średnio 69 tys. osób rocznie, a biorąc pod uwagę całkowitą siłę nabywczą mieszkańców aglomeracji na 1 mkw. powierzchni krakowskiego centrum handlowego przypada średnio około 57,3 tys. złotych rocznie.

Najstarszym centrum handlowym w Krakowie jest Krokus, które powstało w 1997 r. Kolejnymi obiektami, które otwarto przed 2000 r., są: centrum handlowe Tesco, Carrefour i Park Handlowy Zakopianka. W 2005 roku w Krakowie uruchomiono centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Kazimierz, a rok później Galerię Krakowską. Z kolei w 2013 roku swoją działalność rozpoczęła Galeria Bronowice. W I poł. 2015 roku nie otwarto żadnego nowego centrum handlowego, ale trwają prace przygotowawcze do budowy projektu Serenada o powierzchni 42 tys. mkw.

W mieście dominują tradycyjne centra handlowe stanowiące 93% całości zasobów powierzchni. Ponad 75% całkowitej powierzchni w Krakowie przypada na duże centra handlowe o powierzchni powyżej 30 tys. mkw. Aglomeracja krakowska posiada także niewielkie zasoby parków handlowych (3%) oraz jedno centrum wyprzedażowe (4%), zlokalizowane w Modlniczce.

Największą ofertę sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych znaleźć można w Galerii Krakowskiej (ok. 300) oraz w centrum handlowym Bonarka City Center (ok. 240). W centrach handlowych w Krakowie działa łącznie blisko 1600 sklepów. Największą grupę najemców stanowią sklepy z sektora mody (28%) oraz usług (14%). Dobrze reprezentowana jest także gastronomia, na którą przypada 9% całości oferty oraz sektor obejmujący obuwie, odzież i art. skórzane (9%).

— Popyt na powierzchnie w centrach handlowych w Krakowie pozostaje na dobrym poziomie, a pustostany strukturalne notowane są jedynie w obiektach drugorzędnych o nietrafionej lokalizacji lub koncepcji komercyjnej. Aktualnie współczynnik pustostanów w Krakowie utrzymuje się na stabilnym poziomie i wynosi 3,7% — komentuje Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Najwyższe czynsze osiągane za powierzchnie w centrach handlowych w Krakowie plasują się na poziomie 45-47 euro za metr kwadratowy za lokal 100 mkw. na potrzeby mody.