Michel Edouard Leclerc
Michel Edouard Leclerc

Michel Edouard Leclerc – przewodniczący stowarzyszenia ACDLec zrzeszającego właścicieli sklepów E.Leclerc, syn legendarnego założyciela francuskiego stowarzyszenia handlowców zapowiedział kolejne inwestycje na polskim rynku.

Prezes Michel Edouard Leclerc wyjawił, że w ciągu najbliższych 5 lat E.leclerc planuje dalszą ekspansję i podwojenie swoich obrotów. Będzie to możliwe dzięki francuskim inwestycjom finansowym w rozwój organiczny, czyli budowę nowych sklepów, przejęcie mniejszych sieci a także zachęceniu niezależnych przedsiębiorców do prowadzenia biznesu pod szyldem E.Leclerc.

Potencjał E.Leclerc w Polsce

Prezes sieci wyraził przekonanie, że sieć handlowa E.leclerc posiada w Polsce olbrzymi potencjał, który pozwoli na skuteczną realizację biznesu przez kolejne lata.

– Jestem dumny, że postawiliśmy na Polskę. Jest to kraj o ogromnym potencjale ekonomicznym, miejsce, gdzie koniecznie trzeba rozwijać europejski. Kiedy 25 lat temu po raz pierwszy przyjechałem do Polski, wydawało mi się, że Francja to nowoczesny kraj a Wy pokazaliście, jak w krótkim czasie można stać się liderem dynamicznego rozwoju. Jestem pod wrażeniem polskich przedsiębiorców ich odwagi i determinacji w dążeniu do celu. Doceniam ogromną drogę, jaką pokonała Polska, aby być w tym miejscu, w którym się znajduje biznes – mówi Michel Edouard Leclerc.

Prezes Leclerc nawiązywał do pionierskich lat kształtowania się w Polsce rynku handlu wielkopowierzchniowego i podkreślał zaangażowanie osób, które uwierzyły, że model francuski można z powodzeniem zaszczepić na polskim rynku. Michel Edouard Leclerc z satysfakcję zauważył, że kolejne pokolenia polskich przedsiębiorców przejmują po swoich poprzednikach zarządzanie sklepami E.Leclerc. Dzieje się tak dlatego, że Polska to nie tylko rynek konsumencki ale przede wszystkim ludzie – ich otwartość, chęć realizacji celów, stawiania czoła wyzwaniom – komentował Michel  Edouard Leclerc.

500 sklepów w sieci

E.Leclerc to pierwsza europejska sieć zrzeszająca niezależnych handlowców prowadzących pod wspólnym szyldem ponad 500 sklepów wielkopowierzchniowych we Francji i innych krajach europejskich. Ta najdłużej działająca w Polsce, bo już od 1995 roku, sieć super i hipermarketów, nie jest wielkim koncernem, tylko stowarzyszeniem niezależnych przedsiębiorców.
W roku 2014 sieć E.Leclerc osiągnęła obroty w wysokości 2747 milionów złotych. Obecnie zatrudnia ok. 4,7 tys. pracowników w 43 sklepach znajdujących się w 41 miastach na terenie 16 województw. Wszystkie sklepy marki Billa zakupione w 2010 roku od Rewe Group są obecnie niezależnie działającymi spółkami zarządzanymi przez polskich przedsiębiorców.