Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress SA
Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress SA

W I półroczu 2015 r. Rank Progress zwiększył przychody i zysk na sprzedaży brutto. Legnicki deweloper przeszedł jednocześnie przez proces due diligence w ramach transakcji sprzedaży części nieruchomości

Grupa Rank Progress wypracowała w I półroczu 33,7 mln zł przychodów ze sprzedaży (nie uwzględniając zmiany stanu produktów), wobec 31,4 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost przychodu r/r spowodowany jest głównie tym, że w I półroczu 2014 nie funkcjonowały jeszcze oddane później do użytku obiekty w Krośnie oraz w Oleśnicy.

Wynik na sprzedaży brutto Grupy wzrósł r/r o ponad jedną czwartą z 5,9 mln zł d o 7,4 mln zł. Grupa odnotowała jednocześnie 13,3 mln zł straty na działalności operacyjnej oraz 26,6 mln straty netto. Wynik w znaczącej części determinowany jest pozycjami czysto księgowymi – głównie przeszacowaniem w dół o 18,8 mln zł wartości posiadanych przez spółkę nieruchomości. To efekt nominalnego spadku ich wartości przez umocnienia złotego względem euro (spółka generuje przychód w euro, raportując w złotych) oraz spadku wycen obiektów handlowych w Oleśnicy oraz Chojnicach.

– Wyniki w branży deweloperskiej, a szczególnie w jej komercyjnym sektorze, są mocno uzależnione od czynników niezależnych, takich jak kurs walut czy wyceny rzeczoznawców. Dlatego warto oceniać je w szerszym kontekście i dłuższej perspektywie – mówi Jan Mroczka, prezes i główny akcjonariusz Rank Progress.

Jeśli chodzi o ważne wydarzenia w 1H 2015, to przypomnijmy, że w marcu br. rozpoczęto budowę centrum handlowego Aviator w Mielcu. Obiekt o powierzchni ponad 25 tys. mkw. powinien być gotowy wiosną 2016 r.

Priorytetowym celem zarządu Rank Progress na najbliższy czas pozostaje sprzedaż części posiadanych nieruchomości. W tym celu prowadzone są rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Z kilkoma z nich spółka jest w finalnym etapie negocjacji – procedują oni obecnie formalności związane z pozyskaniem finansowania. – Dopełniliśmy już wszelkich wymagań procesu due diligence. Kupujący, zgodnie z naszą wiedzą, są w trakcie rozmów z bankami w sprawie pozyskania finansowania. Od momentu jego udzielenia, jesteśmy w stanie domknąć transakcję w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy – tłumaczy Jan Mroczka.

Rank Progress SA to firma inwestycyjno-deweloperska z siedzibą w Legnicy, działająca na polskim rynku nieruchomości od 1997 r. Spółka specjalizuje się w przygotowaniu i realizacji projektów obejmujących pozyskiwanie atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów, a następnie w ich zabudowie obiektami handlowymi z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż. Rank Progress tworzy grupę kapitałową obejmującą spółki celowe, poprzez które realizowane są poszczególne projekty. Istotnym atutem Grupy Rank Progress jest bank ziemi, w którego skład wchodzą atrakcyjnie zlokalizowane grunty na terenie całej Polski.