riviera mayland

Jedno centrum handlowe w aglomeracji trójmiejskiej obsługuje średnio 41,7 tys. osób, zaś na metr kwadratowy powierzchni przypada średnio 46,8 tys. zł. Siła nabywcza mieszkańców Trójmiasta jest o 24% wyższa od średniej krajowej – wynika z publikacji Colliers International „Centra handlowe w Trójmieście I poł. 2015 r.”

Największym centrum handlowym w aglomeracji jest obecnie Park Handlowy Matarnia o powierzchni 81,3 tys. mkw. Łącznie Trójmiasto posiada zasoby centrów handlowych o wielkości 681,5 tys. mkw. powierzchni najmu w 24 obiektach, co daje nasycenie na poziomie 661 mkw./1 tys. mieszkańców.

Struktura powierzchni w aglomeracji trójmiejskiej jest dość zróżnicowana. Klienci mają wybór zarówno jeśli chodzi o typy, jak i wielkość obiektów handlowych – 79% to tradycyjne centra handlowe, 19% – parki handlowe, a 2% to centra wyprzedażowe.

Pod względem ilości lokali największe na rynku jest Centrum Riviera (ok. 210 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych). W centrach handlowych w Trójmieście działa łącznie ok. 1,8 tys. sklepów, z czego najwięcej w sektorze moda (28%), usługi (14%), gastronomia (8%), obuwie oraz odzież i art. skórzane (8%), a także zdrowie i uroda (8%).

Do centrów handlowych ulokowanych przy centralnej arterii komunikacyjnej Trójmiasta należą w Gdańsku: Madison (18 tys. mkw.), Galeria Bałtycka (46,4 tys. mkw.) i Manhattan (15 tys. mkw.), a w Gdyni: Klif (31,8 tys. mkw.) i Centrum Riviera (70,5 tys. mkw.).

Współczynnik pustostanów w Trójmieście jest stabilny i na koniec I połowy 2015 roku wyniósł 3,1%. Uwagę najemców przyciąga komercjalizowany obecnie projekt Forum Gdańsk, zlokalizowany w sąsiedztwie stacji kolejowej Gdańsk Główny, a także modernizowane i rozbudowywane starsze zasoby powierzchni o ugruntowanej pozycji handlowej.

— W Gdańsku w budowie znajduje się obecnie Galeria Metropolia oraz niewielki park handlowy Verus. W perspektywie średnioterminowej na rynku brak jest nowych projektów na zaawansowanym etapie rozwoju, ale kilka centrów handlowych realizuje lub przygotowuje modernizacje i przebudowy, w tym CH Morena i ETC w Gdańsku — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Działu Doradztwa i Badań Rynku, Colliers International.

Najwyższe czynsze za powierzchnie w centrach handlowych w Trójmieście osiągają poziom 41-43 euro/mkw./miesiąc (lokal 100 mkw. na potrzeby najemcy z branży mody).