Centrum Praskie Koneser
Centrum Praskie Koneser

Centrum Praskie Koneser to miejsce o imponującej historii, położone przy ulicy Ząbkowskiej, w sercu jednej z najstarszych dzielnic Warszawy – Pragi. Obecnie, wspólnymi siłami Grupy Liebrecht & wooD i BBI Development S.A., przechodzi gruntowną rewitalizację, przywracającą należną mu rolę tętniącej życiem ikony prawobrzeżnej części stolicy. Wielofunkcyjna inwestycja łączy zabytkowy charakter z energią właściwą miejscom, w których handel były obecne od zawsze.

Praska tożsamość

Warszawska Praga przez długie lata cieszyła się wątpliwą sławą miejsca niebezpiecznego i nadszarpniętego zębem czasu. Jej renesans zapoczątkowali artyści i animatorzy kultury skuszeni aurą dzielnicy, w którym na niespotykaną w stolicy skalę, zachowały się przedwojenne zabudowania, klimat i obyczaje. W najstarszej części Pragi pojawiły się alternatywne kluby, restauracje i galerie sztuki. Coraz tłumniej zaczęli przybywać tu warszawiacy oraz turyści poszukujący autentyczności i ducha dawnej Warszawy. Również władze miasta dostrzegły potencjał Pragi, opracowując i wdrażając program stymulujący rozwój gospodarczy i społeczny całej dzielnicy. Praga stała się modna.

– Nadanie nowych funkcji dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek to jeden z kluczowych etapów przywracania Starej Pragi miastu i jego mieszkańcom. Centrum Praskie Koneser to inwestycja wyjątkowa pod każdym względem – historii, skali i jakości rewitalizacji oraz wkomponowania w unikalną atmosferę Pragi – mówi dla Retailnet Rafał Szczepański, wiceprezes zarządu BBI Development S.A.

Koneser, jako pierwszy projekt w Warszawie, zaoferuje cztery funkcje: biurową, handlową, kulturalną i mieszkalną.
Niezaprzeczalnym atutem jest lokalizacja obiektu blisko drugiej linii metra oraz skala projektu i różnorodność rozwiązań architektonicznych – połączenie splendoru XIX-wiecznych budynków z czerwonej cegły z nowymi obiektami inspirowanymi oryginalną zabudową fabryczną.

Oprócz około 300 loftów i soft-loftów mieszkalnych, Koneser oferuje 25 500 mkw. biur (będzie się tu mieścił m.in. Campus Warsaw – pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej inkubator biznesu sygnowany przez Google) oraz 20 500 mkw. powierzchni handlowej. Ta ostatnia pomieści kilkadziesiąt sklepów popularnych marek, butiki czołowych polskich designerów oraz niszowe pop-store’y. Znajdą się tutaj również klimatyczne restauracje, przytulne kawiarnie i tętniące życiem bary. Ofertę tej części Konesera uzupełni też targ ze zdrową, ekologiczną żywnością oraz liczne punkty usługowe.

Koneser to jedna z warszawskich inwestycji, które w największym stopniu zyskają dzięki rozbudowie stołecznego metra – stacja II linii „Dworzec Wileński” oddalona jest zaledwie o 5 minut spacerem. Pobliskimi głównymi arteriami dzielnicy – ulicą Targową i aleją Solidarności – kursuje ponad 20 linii autobusowych i kilkanaście linii tramwajowych. W zasięgu kilku lub kilkunastu minut drogi znajdują się też dworce PKP i SKM.

– Handlową ofertę Konesera chcemy skierować do mieszkańców Warszawy, pracowników biur stanowiących część naszej inwestycji, a także turystów ceniących zakupy w stylowych miejscach z duszą. Koneser będzie doskonałym miejscem dla osób, które chcą uniknąć atmosfery wielkich centrów handlowych – komentuje Marc Lebbe, dyrektor zarządzający Grupy Liebrecht & wooD.

Lifestylowe centrum stolicy

Przestrzeń handlowa Konesera zostanie zorganizowana w formie zadaszonych pasaży, jak również na parterach poszczególnych budynków. Łatwy dostęp do niej umożliwi brak ruchu kołowego na terenie kompleksu. Przestronne, place miejskie będą stanowić atrakcyjną scenerię dla wydarzeń kulturalnych: koncertów, happeningów i wernisaży. W Koneserze znajdzie się też nowoczesne centrum konferencyjne i eventowe. W całkowicie odnowionym budynku Rektyfikacji zostanie ponadto ulokowane pierwsze na świecie muzeum trunku nierozerwalnie związanego z Koneserem – Muzeum Polskiej Wódki. Dopełnieniem projektu będzie innowacyjny lifestylowy hotel oferujący 140 komfortowych, nowoczesnych pokoi i wyjątkową przestrzeń wspólną.

– Tworzymy miejsce, w którym moda, rozrywka, kultura i sztuka spotkają się magicznej przestrzeni Starej Pragi, od lat będącej domem warszawskiej awangardy. Jesteśmy przekonani, że w dobie ciągłych zmian technologicznych, demograficznych oraz urbanizacyjnych, doświadczenia związane z przebywaniem w Koneserze będą szczególne. Tutaj będzie biło lifestylowe serce Warszawy – stwierdza Marc Lebbe.

We wrześniu 2015 roku, w komercyjnej części Konesera rozpoczęła się realizacja jej pierwszego etapu – budowa parkingu podziemnego, który pomieści ponad 1000 pojazdów. Oddanie całej inwestycji do użytku planowane jest w 2017 roku.

Centrum Praskie Koneser zostanie zaprezentowane podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum 2015 przy stoisku 2.0