dane demograficzne dane o zarobkach

Jednym z największych wyzwań przy wdrażaniu modelu omnichannel jest realne przestawienie priorytetu ze sprzedaży lub promocji na klienta. W tym celu sprzedawcy potrzebują przede wszystkim danych na temat swoich klientów. Skutecznym narzędziem ich pozyskiwania są programy lojalnościowe.

– Dane są konieczne, żeby niezależnie od punktu styku móc skutecznie identyfikować klienta i wpływać na jego decyzje zakupowe – mówi portalowi Evigo.pl Grzegorz Marczak, Head of Omnichannel w Payback. – Dane behawioralne pozwalają, na przykład, znacznie lepiej zrozumieć ścieżkę zakupową klienta.

Wiele dróg do zakupu

Jego zdaniem obecnie każda transakcja poprzedzona jest wieloma interakcjami, które ostatecznie mogą doprowadzić do zakupu. – Klient przychodzi do punktu sprzedaży, ogląda, wchodzi na stronę internetową, porównuje, ponownie wraca do sklepu…w podejściu omnichannel zrozumienie tej podróży jest szczególnie przydatne.

Dobrze skonstruowany program lojalnościowy pozwala pozyskać ujednoliconą historię zakupów klienta niezależnie od wybranego kanału. Programy lojalnościowe pozwalają także stwierdzić, czy klienci korzystają z kuponów otrzymywanych w ramach programu lojalnościowego, jakie kwoty wydają na poszczególne produkty oraz jak wyglądają ich koszyki. Program lojalnościowy pozwala także pozyskać dane deklaratywne dotyczące sytuacji rodzinnej i materialnej.

Dane przytaczane przez Ironpaper wskazują, że 57 proc. konsumentów nie ma problemu z podawaniem swoich danych pod warunkiem, że czują, że te informacje zostaną dobrze wykorzystane. Jednocześnie 77 proc. użytkowników bardziej by ufało markom, gdyby te dokładniej mówiły, co czego wykorzystują pozyskiwane dane.

Personalizacja oferty

Takie dane są podstawą do przygotowywania prawdziwie spersonalizowanych ofert i zniżek, po które klient chętniej sięgnie. Pozyskane dane można poddać analizie, aby pozyskać prawdziwie wartościową wiedzę. – Wynikiem takiej analizy może być np. pogrupowanie klientów w istotne z punktu widzenia biznesu partnera segmenty (np. kupujący prezenty, młodzi rodzice, poszukiwacze okazji, kupujący  impulsywnie) – wskazuje Grzegorz Marczak. –  Innym może być scoring, czyli metoda polegająca na uporządkowaniu klientów pod kątem np. prawdopodobieństwa wykonania przez nich określonej akcji, na przykład skorzystania z promocji, kupienia produktów z określonej kategorii, zareagowania na naszą komunikację.

Badania przeprowadzone przez Accenture wskazują, że 28 proc. klientów jest lojalnych wobec marek. Jednocześnie bardziej zaangażowany w markę konsument kupuje nawet 90 proc. bardziej regularnie i wydaje 60 proc. pieniędzy więcej. Badania Rosety wskazują także, że lojalni, dobrze traktowani klienci są pięć razy bardziej skłonni do kupowania dalej od marki.