ERP z głową w chmurach. Firmy odchodzą od swoich starych systemów

Według danych firmy Statista światowy rynek systemów ERP ma być w 2016 roku wart 32,6 mld dolarów.

Raport firmy Gartner wskazuje, że na rynku coraz ważniejszą rolę odgrywały będą systemy ERP dostępne w modelu Software as a Service, które stopniowo będą wypychały z rynku produkty dedykowane i silnie dopasowane do konkretnej firmy.

– Można powiedzieć, że prezesi największych firm płacą teraz karę za dekadę stosowania systemów szytych na miarę – mówi Andy Kyte, partner w firmie Gartner. – Firmy, które wcześnie wdrażały systemy ERP, na przykład z sektora energetyki czy produkcji mogą teraz znacznie zoptymalizować swoje koszty dzięki odejściu od historycznych rozwiązań i przejściu na nowoczesny system ERP.

Nowoczesny – mobilny

Zdaniem przedstawicieli firmy Idea07 nowoczesny system ERP powinien w swojej konstrukcji bazować na wieloletnich doświadczeniach, jednocześnie jednak wykorzystywać w działaniu najnowsze technologie. – Tak się dzieje w przypadku najnowszych systemów pozwalających na pracę w oknie przeglądarki z każdego miejsca na Ziemi. Zachowują one funkcje używanych wcześniej Erp-ów, lecz dzięki innowacyjnym rozwiązaniom odpowiadają na nowe potrzeby przedsiębiorców – wskazuje w rozmowie z Evigo.pl Sławomir Wawrzyniak, IDEAerp software engineer. – Możemy zauważyć, iż trendy dążą w kierunku pełnej mobilności, jeszcze większej automatyzacji a nawet wykorzystywania zaawansowanych algorytmów z pogranicza sztucznej inteligencji. W idealnym przypadku system ERP zastępuje wszystkie programy wcześniej wykorzystywane w firmie oraz zbiera dane w jednym miejscu.

Dobry system ERP jest w stanie spiąć w całość programy pocztowe, wykorzystywane przez dział księgowości oraz, na przykład, systemy kurierskie. Tym samym dane z tych wszystkich źródeł, dotyczące, na przykład, zamówień, ich realizacji oraz płatności, są przechowywane w jednym miejscu.

Dostępność za pośrednictwem chmury i urządzeń mobilnych jest jednym z kluczowych trendów związanych z projektowaniem nowoczesnych systemów ERP. – Dzięki pełnej modułowości nowych systemów ERP, które pozwalają na pracę w przeglądarce oraz przechowywanie danych w chmurze System ERP może być wdrożony nawet w jednoosobowej działalności gospodarczej – wskazuje redakcji Evigo.pl Kazimierz Jasiński, general director w firmie IDEA07. – Usprawnia ono funkcjonowanie całej firmy, porządkując dane, wyświetlając je odpowiednim osobom oraz przyspieszając wyszukiwanie.

Koniec skomplikowanych wdrożeń

Według Gartnera w 2018 roku w organizacjach skupiających się na dostarczaniu usług przynajmniej 30 proc. systemu CRM będzie dostępne w chmurze. Do 2017 roku już 70 proc. organizacji wdroży hybrydowy system ERP wykorzystujący zewnętrzne aplikacje i bezpośrednio z nimi powiązany.

– Najczęstszym błędem przy wdrażaniu nowych systemów ERP jest nieodpowiedni dobór skomplikowania systemu do danej firmy. Klienci często decydują się na rozwiązania „pudełkowe”, których większość funkcji nigdy nie zostanie wykorzystana a używane nie są dopasowane do ich potrzeb. Prostym przykładem może tu być wielostopniowe zatwierdzanie przyjęcia zewnętrznego na magazyn, który tak naprawdę obsługuje jedna osoba – mówi Kazimierz Jasiński. – Najlepszym rozwiązaniem jest dobór możliwie najprostszego systemu dla danej firmy. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej analizie przedwdrożeniowej usprawniamy przepływ informacji oraz procesy w punktach, które dotychczas były wąskim gardłem przedsiębiorstwa. Przykładem może tu być np. usprawnienie i kontrola przepływu maili wszystkich pracowników, którzy poświęcają średnio 60 proc. czasu na ich obsługę – podsumowuje.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl