POHiD zaskoczony propozycją MF o podatku od handlu

POHiD jest zaskoczony propozycją Ministerstwa Finansów, ponieważ nie odniosła się ona zupełnie do przeprowadzonych konsultacji i – mimo uprzednich zapowiedzi – nie uwzględniła żadnych płynących z nich wniosków – informują przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Jak komentują, propozycja poszła w zupełnie nieracjonalnym kierunku.

– Proponowany podatek będzie dużo wyższy i bardziej uciążliwy dla przedsiębiorstw i spowoduje negatywne skutki dla konsumentów. Podatek wg tej propozycji będzie bardzo uciążliwy, kosztowny i będzie wymagał ogromnej biurokracji. Zaskakujące jest także łączenie finansów z ideologią to znaczy podatku z wymuszeniem zaniechania handlu w soboty i niedziele – komentują przedstawiciele POHiD.

– Przypominamy jednocześnie, że POHiD przedstawił w trakcie konsultacji konstruktywne propozycje płaskiego podatku liniowego nie większego 0,4 proc. Nasza propozycja była prosta, przejrzysta, łatwa do obliczenia i zebrania i możliwa do udźwignięcia przez branże, a jednocześnie dawała zakładane przez ustawę budżetową przychody – czytamy w komunikacie POHiD.

Przypomnijmy, kilka dni temu minister finansów przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Podatnikami nowej daniny mają być wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.