IKEA Centres podsumowuje rok i zdradza plany na 2016/17

Ubiegłoroczne rozbudowy Centrum Handlowego Wola Park w Warszawie oraz Alei Bielany we Wrocławiu to największe inwestycje IKEA Centres Poland w ostatnich latach.

Dwa obiekty handlowe spółki powiększyły się łącznie o 52,5 tys. mkw. powierzchni handlowej, a do grona ich najemców dołączyło 145 firm i marek. W 2015 roku IKEA Centres podpisała umowy najmu powierzchni handlowej ze 185 nowymi najemcami, w tym z 11 markami (m.in. DQ Grill&Chill oraz Fuddruckers), które wcześniej nie były obecne w centrach handlowych w Polsce. W 2016 i 2017 roku IKEA Centres planuje kolejne inwestycje – w Lublinie i Zabrzu. Rusza też modernizacja Parku Handlowego Franowo w Poznaniu.

– 2015 to kolejny rok sukcesów – we wszystkich centrach ogółem odnotowaliśmy 6 proc. wzrost odwiedzalności i obrotów. Zakończyliśmy też dwie duże rozbudowy naszych obiektów. Jak pokazują statystyki, okazało się to świetnym posunięciem strategicznym. Po rozbudowie Alei Bielany, która jest obecnie największą destynacją handlową w Polsce, obiekt odwiedziła rekordowa liczba gości. Od połowy listopada do końca grudnia było to półtora miliona osób! Z kolei odwiedzalność Wola Parku w okresie od otwarcia nowej części, 17 września, do końca 2015 roku wzrosła o 18 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 roku. Było to ponad 4 miliony osób – mówi Mikael Andersson, dyrektor zarządzający IKEA Centres Poland.

Aleja Bielany – największe centrum handlowe w Polsce

Pod koniec 2015 roku została otwarta powiększona Aleja Bielany (dawniej Park Handlowy Bielany). Powierzchnia kompleksu wzrosła o 35 tys. mkw. (do 145 tys. mkw. wraz ze sklepem IKEA). Jest to obecnie największe centrum handlowe w Polsce. Znalazło się tu 120 nowych sklepów i punktów usługowych. Pojawiło się też wiele nowatorskich rozwiązań niespotykanych dotąd we wrocławskich centrach handlowych, m.in. strefa co-workingowa z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz strefa chillout, w której można się zrelaksować i wyciszyć.

Wola Park – drugie co do wielkości centrum handlowe w Warszawie

We wrześniu 2015 roku została otwarta też nowa część Centrum Handlowego Wola Park. Po zakończonej rozbudowie i modernizacji powierzchnia obiektu zwiększyła się o ponad 17,5 tys. mkw. (do 77,5 tys. mkw.), dzięki czemu Wola Park stał się drugim co do wielkości centrum handlowym w Warszawie. W nowej części pojawiło się około 25 nowych najemców, m.in. TK Maxx i Toys”R”Us czy licząca 10 tys. mkw. Castorama. W ramach modernizacji Wola Parku powstała także nowa strefa food court o powierzchni ponad 1,2 tys. mkw. W wyniku rozbudowy na dwóch poziomach centrum handlowego znalazło się w sumie ponad 200 sklepów i punktów usługowych z szeroką ofertą jeszcze lepiej dopasowaną do potrzeb klientów. IKEA Centres pracuje też nad planami renowacji zabytkowych szklarni na terenie Wola Parku.

Nowe inwestycje – plany na 2016 i 2017 rok

W 2016 roku IKEA Centres planuje nowe inwestycje. Trwają przygotowania do nowych projektów w Lublinie i Zabrzu – powstaną tam centra handlowe zintegrowane ze sklepami IKEA. Rusza też modernizacja Parku Handlowego Franowo w Poznaniu.

– Budowa obiektu w Zabrzu, czyli centrum handlowego zintegrowanego ze sklepem IKEA, rozpocznie się w 2017 roku i potrwa do 2018 roku. W skład kompleksu wejdą tereny zielone służące rozrywce oraz park rekreacyjny. Będzie to jedyne takie miejsce w regionie. W Lublinie zakończyliśmy już pierwszy etap przebudowy infrastruktury drogowej związanej z inwestycją, a drugi zacznie się lada chwila. Rozpoczęcie budowy planowane jest na ten rok, a otwarcie na koniec 2017 roku. W pierwszej połowie tego roku ruszy też modernizacja naszego obiektu w Poznaniu, która zakończy się pod koniec 2017 roku. Projekt autorstwa szwedzkiego biura architektonicznego Jakobsson Pusterla oraz polskiego CDF Architekci zakłada stworzenie lokalnego centrum idealnego na wygodne zakupy – komentuje Michael Andersson.

IKEA Centres to globalna spółka należąca do Grupy IKEA. Jest deweloperem i zarządcą obiektów handlowych. Spółka IKEA Centres, obecna w Chinach, Europie (włączając w to kraje nordyckie) oraz Rosji, posiada i zarządza 40 centrami handlowymi i 25 parkami handlowymi zlokalizowanymi w 14 krajach. W planach jest także 20 nowych projektów. Łączna powierzchnia najmu działających obiektów wynosi 3,2 miliona m kw., a rocznie odwiedza je około 450 milionów osób. Centra handlowe należące do spółki działają pod różnymi markami, np. Mega w Rosji czy Livat w Chinach.

IKEA Centres Poland zarządza ośmioma obiektami handlowymi znajdującymi się w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach oraz Warszawie. Obecnie firma przygotowuje się do budowy nowych centrów handlowych w Lublinie i Zabrzu oraz modernizuje Park Handlowy Franowo w Poznaniu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.