Karel Zeman z CBRE Global Investors uczestnikiem debaty podczas SCF 2016 spring

Karel Zeman, Head of Asset Management for Poland at CBRE Global Investors będzie uczestnikiem debaty Wizja 2020: analiza rynku nieruchomości handlowych z perspektywy inwestora, która odbędzie się 5 kwietnia podczas Shopping Center Forum 2016 Spring. Dyskusja będzie poświęcona polskiemu rynkowi centrów handlowych na tle europejskim, poszukiwanym formatom i oczekiwanym stopom zwrotów z inwestycji w centra handlowe.

Karel Zeman od 2014 roku pracuje na stanowisku Head of Asset Management Poland in CBRE Global Investors. Odpowiada za portfolio nieruchomości z sektora centrów handlowych, biur i parków logistycznych o wartości prawie 1,5 miliarda Euro.Jest także Asset Managerem Złotych Tarasów. Wcześniej pracował na stanowisku Head of Strategy and Research CEE in CBRE Global Investors. Przed dołączeniem do zespołu CBRE GI w 2006 roku pracował jako Head of Research for Czech Republic w Cushman & Wakefield. Ukończył wydział Regional Geography Development na Uniwersytecie Karola w czeskiej Pradze.  Jest członkiem RICS i ICSC. Jest Czechem i biegle włada językiem angielskim i polskim.

Czy stopy kapitalizacji w Polsce będą spadać?

-Polska szybko nie osiągnie i nie powinna osiągnąć poziomu stóp Europy Zachodniej. Rynki środkowoeuropejskie są postrzegane jako bardziej ryzykowne i będą tak postrzegane, przynajmniej w ciągu najbliższych 10 lat. Polska tu się szczególnie pozytywnie w całym regionie zbytnio nie wyróżnia, a nawet bym powiedział, że z powodu sytuacji politycznej nawet trochę pogorszyło się jej postrzeganie. Ja już przeżyłem na tym rynku inwestycyjnym jeden cykl i pamiętam, że w roku 2007 liczyliśmy na to, że ta różnica w stopach między Europą Zachodnią, a Wschodnią zniknie. Ale tak się nie stało. Teraz jednak stopy spadają ze względu na popyt, który dzięki dobrym wskaźnikom ekonomicznym jest duży.

Jakie są według Państwa możliwości wzrostu poziomu czynszu w Polsce?

-Prognozujemy, że czynsze w Polsce będą wzrastać ok. 3-4 proc. w skali roku w okresie najbliższych 5 lat dlatego, że gospodarka cały czas rośnie. Rośnie też siła nabywcza konsumentów. W wielu dużych miastach o dużej liczbie centrów handlowych nie da się jednak uzyskać wzrostu obrotów i czynszów, ponieważ występuje zjawisko kanibalizacji.

Czy w dalszym ciągu uważa Pan, że w całym regionie Europy wschodniej nie ma już potencjału na nowe inwestycje developerskie ze względu na nasycenie rynku?

-Podtrzymuję tę opinię. Powiem nawet, że obecnie jest jeszcze gorzej. Są miasta o liczbie mieszkańców 70 tys, które mają dwa centra handlowe. Jest bardzo wysokie nasycenie obiektami handlowymi w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Bydgoszczy. To są smutne historie. Nawet dobra cena na takich rynkach nie jest nas w stanie zachęcić do zakupu. Dlatego jesteśmy zainteresowani miastami, gdzie nie ma tyle konkurencji.

Z kim Polska musi teraz konkurować o względy inwestorów?

-Ponownie jest bardzo modna Hiszpania. Tam się ceny spadły do bardzo atrakcyjnego poziomu. Moglibyśmy mówić o konkurencji wewnętrznej w regionie, gdyby w Czechach i na Węgrzech były projekty do kupienia. W Czechach nie powstają już nowe projekty, ponieważ ten kraj jest już w rozwoju rynku o jeden krok dalej niż Polska. Dobrych projektów nikt nie chce sprzedać, złych projektów nikt nie chce kupić. Nie ma rynku, nie ma obrotu. Dlatego wszyscy kupują w Polsce.

Z jakich rynków płynie kapitał inwestycyjny?

-To są pieniądze z Chin i Korei. Mamy takich inwestorów, ale nie w Polsce. Tacy inwestorzy zainteresowani są dużymi projektami w głównych miastach. Fundusze niemieckie zainteresowane są bardzo stabilnymi projektami. Aktywne są fundusze holenderskie. Aktywni są inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Takich inwestorów mamy sporo, ponieważ CBRE Global Investors pochodzi z USA.

Jaki jest udział kredytów w inwestycjach?

-Inwestycje kredytowane są w 30-40 proc. ale bardzo dużo  jest też inwestorów, którzy w ogóle nie korzystają z kredytów. Dostępnego kapitału na rynku jest dużo. Inwestorzy nie chcą jednak ryzykować. Nasi inwestorzy są raczej konserwatywni. Świadomie wolą uzyskać niższy zwrot niż trochę powiększyć ryzyko. Do nas w miarę rzadko zwracają się inwestorzy szukający oportunistycznych strategii inwestycyjnych bo nasza ekspertyza jest głównie w spektrum inwestycji core albo core plus.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.