Pyszne.pl: Polacy zamawiają online posiłki za 200 mln złotych rocznie

Krajowy rynek zamówień gotowych posiłków w Internecie wycenia się na 200 mln złotych rocznie, z perspektywą kilkukrotnego wzrostu w ciągu kilku kolejnych lat – tak wynika z szacunków serwisu Pyszne.pl.

Po zanotowaniu 185 proc. wzrostu w 2015 roku Pyszne.pl utrzymało pozycję lidera wśród serwisów do zamawiania jedzenia przez Internet. Serwis pod koniec roku oferował dania z blisko 5 tys. restauracji.

Tylko w 2015 roku do sieci dołączyło prawie 2 tys. nowych restauracji, korzystających dzięki serwisowi z dodatkowego, silnego kanału marketingowego i w efekcie odnotowujących wyraźne zwiększenie zysków. Obrót pojedynczej restauracji w serwisie Pyszne.pl wahał się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Inspiracje z zagranicy

Od czasu rozpoczęcia działalności przez Pyszne.pl w 2010 roku, na polskim rynku gastronomicznym zaszły ogromne zmiany.

– Na pomysł Pyszne.pl wpadłem podczas praktyki studenckiej w Niemczech w 2008 roku. Chciałem zamówić jedzenie, ale nie znałem żadnej restauracji w okolicy. Przypadkowo trafiłem na stronę analogiczną do Pyszne.pl. Początkowo byłem sceptyczny, bo nie zamawiałem wcześniej online. Na szczęście wszystko poszło bez problemu. Serwis ten tak spodobał się mi i mojemu obecnemu wspólnikowi – Piotrowi Czajkowskiemu, że postanowiliśmy zrobić coś podobnego w Polsce. Wyszliśmy z założenia, że skoro sami będziemy chcieli z tego korzystać, to będzie to interesujące też dla innych – opowiada Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

Popularność mobilnej aplikacji

Obecnie, jak wynika z danych serwisu, co druga osoba korzystająca z tego rozwiązania nie przekroczyła 34 roku życia, a aż 70 proc. użytkowników jest aktywnych zawodowo. Grupą najczęściej zamawiającą są dwu- (38 proc.), trzy- osobowe (23 proc.) rodziny/lokatorzy.

Robią to najczęściej przez aplikację mobilną, która jest dostępna na systemy Android i iOS. Większość, bo 58 proc., płaci on-line. Ale spora część wciąż korzysta z płatności gotówką przy odbiorze (42 proc.). Najczęściej zamawiane potrawy zaliczają się do kuchni włoskiej (47 proc.), tureckiej (16 proc.) i azjatyckiej (13 proc.).

Rynek zamawiania jedzenia online rośnie w całej Europie

Krajowy rynek zamówień gotowych posiłków w Internecie wycenia się na 200 mln złotych rocznie, z perspektywą kilkukrotnego wzrostu w ciągu kilku kolejnych lat. Zdecydowany trend wzrostowy utrzymuje się od dłuższego czasu nie tylko w Polsce, a w całej Europie Zachodniej, o czym świadczą wyniki osiągane przez międzynarodową grupę Takeaway.com, do której od 2014 roku należy również serwis Pyszne.pl.

Według przewidywań, już za 10 lat przez Internet składanych będzie tyle samo zamówień posiłków, co drogą telefoniczną.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.