Docdata: Fundamentem fulfilment jest zaufanie

Czynnikiem hamującym rozwój fulfilmentu w Polsce jest na pewno ograniczone zaufanie do firmy zewnętrznej, przekonanie, że nie sprosta ona powierzonym zadaniom oraz przeświadczenie o wysokich kosztach operacji, uważa Katarzyna Przybylska, Business Development Manager z firmy Docdata Fulfilment.

Czy polskie e-sklepy często decydują się na korzystanie z zewnętrznych usług fulfilment?

Outsourcing usług jest coraz bardziej popularny wśród rodzimych firm i tym samym wpasowuje się w globalne trendy. Najczęściej na zewnątrz zlecane są usługi marketingowe, rachunkowe i IT, odciążając tym samym zasoby własne. Outsourcing usługi logistycznych dopiero od kilku zyskuje na popularności, choć trudno tutaj mówić o szerokiej skali – raczej o umiarkowanym, stopniowym wzroście.

Czynnikiem hamującym rozwój fulfilmentu w Polsce jest na pewno ograniczone zaufanie do firmy zewnętrznej, przekonanie, że nie sprosta ona powierzonym zadaniom oraz przeświadczenie o wysokich kosztach operacji. Polskie firmy niejednokrotnie uważają, że wynajęcie magazynu i zatrudnienie ludzi będzie tańsze niż zlecenie usług fulfilment na zewnątrz. Zapominają natomiast o eksperckiej wiedzy, doświadczeniu, czy rozwiązaniach IT, które usprawniają procesy i zwiększają w konsekwencji sprzedaż oraz budują lojalność klienta. Firmy mogą zatem koncentrować się na swojej kluczowej działalności, nie zaś logistyce, która tylko z pozoru wydaje się prosta.

Co sklep zyskuje na zleceniu usług na zewnątrz?

Przede wszystkim know-how oraz „święty spokój.” Nasi klienci, zamiast zajmować się realizacją zamówień i wysyłką paczek, mogą skupić się na innowacjach, sprzedaży czy obsłudze klienta. Nie muszą się też martwić o rozbudowę magazynu w przyszłości lub zatrudnianie dodatkowych osób podczas „peeków” sprzedażowych. Z Zalando rozpoczęliśmy współpracę, kiedy zamówienia oscylowały na poziomie kilkudziesięciu par butów miesięcznie. Na początku zajmowaliśmy się całością procesów fulfilment, co przyczyniło się do spektakularnego sukcesu sprzedażowego i marketingowego naszego partnera, który nie musiał się martwić o sprawną logistykę czy zwroty.

Czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na decyzję o outsourcingu usług logistycznych w Polsce jest ekspansja zagraniczna firm, które zaczynają sprzedaż na rynkach zachodnich i wschodnich. Posiadanie partnera logistycznego, który jest już tam obecny, zdecydowanie usprawnia procesy, zwłaszcza za zachodnią granicą. Kupujący w Niemczech czy Francji chcą otrzymywać przesyłki nadane lokalnie, nie zaś przykładowo z Polski, i ten sam mechanizm działa w przypadku zwrotów. W takiej sytuacji partner fulfilment jest nie tylko pomocną dłonią, ale wręcz determinantem rozwoju i sukcesu na danym rynku. Umożliwia bowiem, praktycznie z dnia na dzień, dostęp do sieci centrów logistycznych i rozwiniętej sieci kurierskiej

Jaką przewagę w zakresie procesów magazynowych ma dostawca usług fulfilment?

Magazyn to nie tylko budynek, regały i wózek widłowy – to także ludzie i odpowiednie procesy. Inaczej przechowuje się ubrania czy obuwie, inaczej opony, a w jeszcze inny sposób kosmetyki czy żywność. Jesteśmy w stanie znacznie efektywniej zoptymalizować przechowywanie towarów, niż sklep internetowy we własnym zakresie. Skutkuje to chociażby wykorzystaniem mniejszej przestrzeni magazynowej, co oczywiście ma przełożenie na redukcję kosztów.

Odpowiednio zaprojektowany magazynu i jego wyposażenie, razem z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań IT, mają ogromnie znaczenie przy realizacji zamówień. Dostawca usług fulfilment zawsze będzie bardziej innowacyjny niż firma prowadząca sprzedaż online. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wiedzy, automatyzacji i odpowiedniej organizacji jesteśmy elastyczni, skalowalni i szybcy. Dla jednego z naszych holenderskich klientów realizujemy 6 zamówień na sekundę gwarantując dostawę następnego dnia na terenie całego kraju.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

POLECANE ARTYKUŁY