AB Tasty: Kluczem jest mądre wyznaczenie celu

Testy A/B postrzegane są czasem jako metoda prób i błędów. Nic bardziej mylnego – podkreśla Paweł Tomaszewski, dyrektor techniczny w AB Tasty

Jakie mity dotyczące testów A/B funkcjonują na polskim rynku?

– Testy A/B postrzegane są czasem jako metoda prób i błędów. Nic bardziej mylnego, dobranie odpowiedniej metodologii i sformułowanie mocnych hipotez opartych na wcześniejszej analizie są kluczem do sprawnego przeprowadzania testów A/B. Mity dotyczą również skali. Wartością graniczną jest 5000 przetestowanych użytkowników i 100 konwersji na każdej z wersji strony. To, czy pojawią się w ciągu tygodnia, czy miesiąca, ma mniejsze znaczenie.

Konieczne jest także określenie, co jest konwersją – czy jest to zakup, zapisanie się do newslettera, czy też udostępnienie w sieci społecznościowej.

Należy przy tym badać, czy wzrost realizacji konkretnego celu nie ciągnie za sobą spadku realizacji innych celów. Po dodaniu dużego okna zapisania się na newsletter co prawda wzrasta liczba zapisanych na newsletter, ale czy przypadkiem nie spada sprzedaż?

Czy brak jasnych celów to główny błąd retailerów we wdrażaniu testów i budowaniu omnichannelu?

– To jeden z błędów, ale nie jedyny. Bardzo często obserwujemy wielkie zmagania retailerów ze sferą programów lojalnościowych. Jeśli e-sklep nie akceptuje karty lojalnościowej sklepu stacjonarnego, jest to porażka strategiczna.

Poprzez odpowiednio wdrożony program lojalnościowy jesteśmy w stanie prześledzić, czy konkretne zachowanie klienta kończy się konwersją offline. To musi być od siebie zależne.

Jaka jest rola testów A/B w budowaniu omnichannel?

– Obecnie umożliwiamy testy A/B także na aplikacjach na iOS oraz Android. Mamy możliwość łączenia informacji o zachowaniu klientów w różnych kanałach, dla przykładu – czy po zobaczeniu konkretnej reklamy zadzwonił na infolinię.

Dzięki połączeniu naszego rozwiązania z zewnętrznymi systemami, na przykład Data Management Platform, jesteśmy w stanie pozyskać informacje na temat zachowania offline. Docelowo pozwoli nam to w pełni zbadać przepływy użytkowników między kanałami.

Zakładając, że klient udostępnia nam odpowiednie dane na temat zachowania swoich klientów, jesteśmy w stanie prześledzić pełną ścieżkę zakupową klienta. Wszystko w celu stworzenia harmonii pomiędzy sferą online i offline, po to, aby się wzajemnie uzupełniały i zaprzestały rywalizacji między sobą.

Pełna wersja materiału zostanie opublikowana w nadchodzącym numerze Omnichannel Retailing Magazine.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

POLECANE ARTYKUŁY