Rekordowe wyniki IKEA w Polsce. Dynamicznie rośnie sprzedaż online

ikea online ecommerce

3,22 mld złotych – tyle wyniosła wartość sprzedaży w polskich sklepach IKEA w ostatnim roku finansowym. Oznacza to, że sprzedaż zwiększyła się o 21,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Tym samym Polska odnotowała najszybszy wzrost spośród wszystkich rynków na świecie, na których obecna jest szwedzka sieć.

W ujęciu globalnym szwedzkiej grupie IKEA udało się zwiększyć obroty o ponad 7 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, przy wzroście obrotów like-for-like o 5 proc. Wzrost sprzedaży w kanale online wyniósł ok. 28 proc., do poziomu 1,5 mld euro. W sumie obroty w roku finansowym 2016 osiągnęły wartość 34,2 mld euro.

Cel: pięciokrotny wzrost obrotów

IKEA w Polsce zapowiada dalszy wzrost sprzedaży, otwarcie nowych sklepów oraz uruchomienie sklepu internetowego. – W Polsce jesteśmy od ponad 50 lat i jest to jeden z ważniejszych strategicznie rynków w globalnej strukturze firmy. Rok 2016 był dla nas wyjątkowo intensywny. Po raz pierwszy polskie sklepy przekroczyły próg 3 mld złotych obrotu. Doskonałe wyniki IKEA w Polsce są konsekwencją naszej długofalowej inwestycji w ludzi, sklepy i produkty – komentuje Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA w Polsce.

Anna Pawlak-Kuliga podkreśla dodatkowo, że planuje kontynuować strategię rozwoju firmy na polskim rynku, która zakłada ponad pięciokrotny wzrost obrotów do 2035 r., z obecnych ok. 3 miliardów złotych do 16 miliardów. Aby osiągnąć ten cel, spółka zamierza inwestować zarówno w rozwój sieci stacjonarnej, jak i sprzedaży e-commerce.

IKEA inwestuje w e-commerce

Jak informowaliśmy już na łamach Evigo, testy sklepu internetowego mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i w pierwszym etapie obejmą tylko wybrane lokalizacje. Uruchomienie sprzedaży online w całym kraju planowane jest na przyszły rok. 

Obecnie szwedzki gigant prowadzi sprzedaż w 27 krajach. Możliwość kupienia mebli przez internet mają mieszkańcy 13 z nich. Władze spółki zakładają, że do 2020 roku sprzedaż w Internecie będzie odpowiadała za 10 proc. przychodów całej grupy.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

POLECANE ARTYKUŁY