Nawet 2,2 mld dolarów za Allegro. Naspers ma czterech chętnych

Południowoafrykański koncern Naspers, właściciel, m.in. platform Allegro i OLX, otrzymał cztery oferty kupna polskiego serwisu aukcyjnego, które mogą zaowocować wyceną na poziomie 2,2 mld dolarów, informuje agencja Reutera.

Według anonimowych źródeł agencji wśród chętnych wymienić można amerykański fundusz private equity Hellman & Friedman wraz z funduszem Advent, Apax Partners wraz z kanadyjskim CPP Investment Board, Cinven wraz z Permirą oraz CVC Capital partners wraz z amerykańską grupą General Atlantic.

CVC inwestowało w Polsce

Advent oraz CVC inwestowały już w Polsce. Ich najsłynniejszym zakupem jest spółka PKP Energetyka. Transakcja cały czas wzbudza wątpliwości polskiego rządu.

– Polskę oceniamy w globalnym kontekście długoterminowym. W Europie, jeśli chodzi o potencjał do rozwoju, Polska jest jednym z rynków stwarzającym inwestorom największe szanse. Myślimy o kolejnych inwestycjach – powiedział przewodniczący radyt dyrektorów CVC Steven Koltes w rozmowie z „Rzeczpospolitą” – W ub.r. otworzyliśmy w Polsce biuro, jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie mamy biur ani w Czechach, ani w Turcji, ani na Węgrzech, choć mamy tam bezpośrednie i pośrednie inwestycje. To świadczy o naszym nastawieniu do Polski.

Plotki na temat sprzedaży Allegro pojawiały się już od początku roku. Wówczas Naspers ogłosił, że chce pozbyć się wszystkich należących do spółki polskich portali internetowych. W skład Grupy Allegro, której Naspers jest właścicielem, wchodzą, między innymi, Ceneo, OLX, otoDom, otoMoto oraz system płatności elektronicznych PayU.

Wielu chętnych

Wśród potencjalnych kupców wymieniano różne podmioty z Polski oraz zagranicy. Według różnych źródeł na Allegro ostrzyły sobie zęby takie serwisy jak wp.pl (którego właścicielem jest Innova Capital) i onet.pl (Ringier Axel Springer). Jeszcze w lipcu agencja Reutera wskazywała, że wśród chętnych na Allegro znaleźć można platformę eBay, oraz chińskiego giganta Alibaba Group.

Agencja Reutera wskazuje, że obecnie e-commerce w Polsce warte jest 32 miliardy złotych i ma się podwoić do 2020 roku. Specyfiką polskiego rynku są silne marki własne, takie jak Allegro, które mimo wejścia eBay na polski rynek pzoostało najpopularniejszą w Polsce platformą aukcyjną i e-commerce.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

POLECANE ARTYKUŁY