Polacy niechętni e-paragonom

Według badania przeprowadzonego przez Ipsos ponad 60 proc. respondentów jest przeciwko przejściu na e-paragony oraz całkowitej likwidacji rozliczeń gotówkowych na rzecz płatności elektronicznych.

Według 84 proc. respondentów dostęp administracji państwowych do danych na temat zakupów byłby naruszeniem prywatności. Według rozważanej przez rząd ustawy miałoby dojść do całkowitej rezygnacji z wydawania papierowych paragonów. Po zakupie dane z paragonu miałyby trafiać na serwery Ministerstwa Finansów.

Nieco ponad 25 proc. polaków za

Za e-paragonami opowiada się w tej chwili nieco ponad 25 proc. badanych. Pomysł jest bardziej popierany wśród młodych osób (przed 25 życia), gdzie 33 proc. opowiada się za. W grupie powyżej 45 lat niemal 70 proc. klientów jest przeciwko. Gromadzenie przez państwo danych zakupowych jest najszerzej popierane w grupie 26-35 lat – około 33 proc. wyraziłoby na to zgodę.

Widać także korelację poparcia dla e-paragonów z wykształceniem respondentów. Osoby z wyższym wykształceniem były raczej przeciwne, a osoby z wykształceniem poniżej średniego, zazwyczaj popierały pomysł.

Kwestia prywatności i bezpieczeństwa

Zdaniem 84 proc. badanych dostęp instytucji państwowych do danych na temat zakupów byłby naruszeniem ich prywatności. Polacy patrzą także niechętnie na udostępnianie takich danych na potrzeby badań i analiz. Według danych Ipsos 72 proc. badanych nie wyraziłaby zgody na udostępnienie takich informacji do analizy podmiotom państwowym a 78 proc. prywatnym, na przykład w celach marketingowych.

Co więcej 80 proc. badanych twierdzi, że obawiałoby się o bezpieczeństwo swoich danych przechowywanych w systemie rozliczania e-paragonów. Wśród uczniów i studentów 85 proc. boi się przede wszystkim możliwości wycieku takich informacji.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

POLECANE ARTYKUŁY