Polska outletową potęgą w Europie Środkowo-Wschodniej

Rynek centrów outletowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Tradycyjny rynek centrów handlowych jest już mocno nasycony, dlatego inwestorzy poszukują alternatywnych formatów sprzedaży. Centra wyprzedażowe są zatem naturalnym etapem rozwoju rynku i kolejnym kanałem dystrybucji poszukiwanym przez sieci handlowe – podkreślali eksperci w trakcie panelu dyskusyjnego na Shopping Center Forum.

21 września, podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum, zorganizowany został panel dyskusyjny na temat rynku centrów outletowych: „Rosnąca siła centrów outletowych. Podaż obiektów, trendy konsumenckie, oczekiwania najemców, nowe inwestycje na polskim rynku”. Udział w debacie wzięli:  Grażyna Melibruda – associate director retail agency w JLL, Magdalena Chachulska – asset management director w Neinver Polska, Cezary Starzyk – head of asset management w Carrrefour Polska, Rafał Chrapkowicz – prezes zarządu Pako Lorente oraz Stefan Juszczak – pełnomocnik zarządu ds. ekspansji w Próchnik.

Panel dyskusyjny otworzyła prezentacja Grażyny Melibrudy, która zwracała uwagę na główne cechy polskich centrów wyprzedażowych, tj. ich lokalizację na przedmieściach dużych miast z zasięgiem ponad 2 milionów klientów oraz maksymalny promień jazdy do półtorej godziny. – Zaletą tego typu obiektów dla klienta jest przede wszystkim oferta cenowa, obniżona od 30 do 70 procent, zaś dla najemcy niższe stawki czynszu. Obecnie projektowane centra wyprzedażowe uzupełniane są o część gastronomiczną i rozrywkową. Polska jest outletową potęgą w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasycenie powierzchnią na poziomie 5 mkw. na tysiąc mieszkańców plasuje nasz kraj wyżej niż Niemcy. W Polsce działa już 13 centrów outletowych, stanowiąc 2 procent całkowitej oferty powierzchni handlowej. Obecnie planowana jest budowa nowych obiektów wyprzedażowych, których oddanie do użytkowania planowane jest na lata 2017 i 2018 – podkreślała Grażyna Melibruda z Agencji JLL.

Sektor centrów wyprzedażowych, po ugruntowaniu swojej pozycji w dużych aglomeracjach, rozpoczyna dynamiczny rozwój w miastach regionalnych. Przykładem jest Bydgoszcz z planowaną inwestycją firmy Carrefour Metropolitan Outlet. – Najbardziej prężną branżą działającą w centach wyprzedażowych jest branża odzieżowa z dużym udziałem mody sportowej. Format centrów wyprzedażowych ulega ewolucji. Branżę modową zaczynają uzupełniać marki z półki premium oraz artykuły z wyposażenia wnętrz. Wprowadzane są także dodatkowe funkcje, takie jak gastronomia i rozrywka czy obecność operatora spożywczego – tak jak to będzie miało miejsce w realizowanym obiekcie Metropolitan Outlet w Bydgoszczy – mówiła Grażyna Melibruda podczas swojej prezentacji.

Centra outletowe oferują produkty dobrych, znanych marek w dobrej jakości i w atrakcyjnych cenach. O powodzeniu danego obiektu decyduje wiele czynników. Kluczowym jest lokalizacja i dobór najemców. – Na polskim rynku outlety zlokalizowane są w granicach miast, gdzie dostępna jest komunikacja miejska i zapewniony stały przepływ klienta codziennego. Polacy pokochali outlety – mówiła Magdalena Chachulska z firmy Neinver Polska. – Klientami outletów w Polsce są smart shopperzy – klienci świadomi, którzy wybierając się na zakupy, podejmują przemyślane decyzje. Znają marki, wiedzą co chcą kupić, kupują mądrze i rozsądnie. Centra wyprzedażowe w Polsce to dużo mniejsze formaty niż regularne centra handlowe. A to sprzyja szybkim, sprawnym i kompleksowym zakupom. Polska korzysta z doświadczeń rynków Europy Zachodniej, czyli tych najbardziej rozwiniętych i idzie w tym samym kierunku. Poszerzana jest oferta marek premium. Powoli zwiększa się strefa usług dodatkowych z segmentu food&baverage. Trendy z innych krajów z powodzeniem są przenoszone na rynek polski – tłumaczyła Magdalena Chachulska podczas panelu dyskusyjnego.

Carrefour jako operator spożywczy posiada już doświadczenia w obiektach outletowych na kilku rynkach europejskich. W Polsce obecny jest w outletach we Wrocławiu, Gdańsku
i Białymstoku. Obecnie realizujemy swój własny projekt w Bydgoszczy: Metropolitan Outlet o powierzchni 17 tys. mkw. wraz kompaktowym hipermarketem spożywczym o powierzchni blisko 6 tys. mkw. Koncept sklepu spożywczego w outlecie będzie wyróżniał się formatem dopasowanym do potrzeb jego klientów i będzie zachowywał właściwe proporcje dla całej inwestycji. Będąc na lokalnym rynku, dostosujemy ofertę do potrzeb otoczenia. Jest pewna grupa produktów, które smart shopper będzie mógł odnaleźć na półkach hipermarketu zlokalizowanego w outlecie, jak tekstylia w obniżonej cenie, produkty regionalne, prozdrowotne, ekologiczne czy nawet – w większych miastach – produkty z segmentu premium – mówił Cezary Starzyk z Carrefour Polska podczas dyskusji panelowej.

Polski rynek outletowy będzie utrzymywał pozycję wiodącą, pozostając liderem Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce analizowane są nowe lokalizacje pod kątem liczby ludności, zasobności portfela w danym mieście i strefy zasięgu – to kluczowe elementy, które pozwalają na sprawne funkcjonowanie obiektu handlowego. Dojrzały rynek, ilość sklepów regularnych danej marki w regionie, poziom sprzedaży, a także ilość stoków magazynowych, które pozwolą dostarczyć towar do sklepu w outlecie – te analizy wpływają na decyzję, czy dana sieć handlowa jest w stanie otworzyć sklep outletowy w regionie – wyjaśniała Grażyna Melibruda z JLL.

Województwo kujawsko-pomorskie posiada taki potencjał i jest tam miejsce na lokalizację formatu wyprzedażowego. Lokalizacje outletów w Polsce powinny znajdować się w granicach miast. Polacy nie są jeszcze gotowi na dalekie, celowe podróże do outletu. Lepszy potencjał niosą za sobą lokalizacje, które oprócz klientów weekendowych dają gwarancję także klienta codziennego – dodała Magdalena Chachulska.

Ekspertka z firmy Neinver Polska zwróciła uwagę na marketing centrum wyprzedażowego, który jest ukierunkowany przede wszystkim na pobudzanie sprzedaży, na zwrócenie uwagi, jaką wartość dodaną będzie miał klient z dokonanych zakupów. Większość akcji marketingowych w centrach outletowych to działania prosprzedażowe, przygotowywane we współpracy z najemcami. Powodzenie takiej akcji gwarantuje w dużej mierze oferta zaproponowana przez najemców – wyjaśniała Magdalena Chachulska.

Przedstawiciele najemców obecni podczas panelu dyskusyjnego, Rafał Chrapkowicz z Pako Lorente oraz Stefan Juszczak z firmy Próchnik, podkreślali zalety obecności w centrach outletowych oraz wagę prosprzedażowych akcji marketingowych. Klienci odwiedzają tego typu formaty w celu dokonania zakupu produktów, a nie zwiedzania galerii handlowej. Marki modowe będą wiązać swoją przyszłość i dalszy rozwój z centrami wyprzedażowymi. Przykład Bydgoszczy jest bardzo dobry. Istniejąca od lat galeria doczekała się zmian, a w jej miejsce powstaje idealny format – centrum wyprzedażowe Metropolitan Outlet. Zmiana funkcji dotychczasowej galerii spowoduje, że odetchną regularne galerie, a outlet będzie z powodzeniem funkcjonował w rozpoznawalnej lokalizacji. Metropolitan Outet na powierzchni 17 tys. mkw. zaoferuje 60 sklepów wraz z kompaktowym hipermarketem. Obiekt jest zlokalizowany w otoczeniu kilku dużych osiedli mieszkaniowych, co gwarantuje przyszłym najemcom klientów przez cały tydzień.

We wrześniu projekt Metropolitan Outlet otrzymał pozwolenie na budowę, tym samym zakończył się etap projektowania nowoczesnej, przestronnej przestrzeni handlowej, która wraz z kompleksowo zmodernizowanym hipermarketem Carrefour będzie stanowić architektonicznie spójną całość.

Komercjalizacją obiektu zajmuje się firma Neinver – lider centrów outlet w Polsce, Hiszpanii i wielu krajach europejskich wraz z JLL – światowym liderem w zakresie doradztwa i inwestycji z sektora nieruchomości komercyjnych. Neinver będzie odpowiedzialny również za zarządzanie powstającym centrum outlet.

Facebook
LinkedIn
NAJNOWSZE INFORMACJE
REKLAMA
PARTNERZY PORTALU
SCF DATABASE
Scroll to Top