visa token

Raport „Future of Retail” przygotowany dla Visa Europe wskazuje kluczowe trendy, które będą kształtowały przyszłość handlu. Visa jest partnerem i wystawcą Omnichannel Retailing Forum.

Konsumenci oczekują spersonalizowanego doświadczenia zakupowego na każdym etapie relacji z marką. Zakupy – czy to w handlu tradycyjnym, czy w elektronicznym – nie ograniczają się już do prostego zaspokajania potrzeb lub zachcianek. Obecnie w ramach procesu zakupowego klienci oczekują również pozytywnych emocji i niespodzianek z nim związanych.

Kupujący w internecie coraz bardziej przyzwyczajają się do algorytmów, które na podstawie informacji o naszych preferencjach i zwyczajach formułują spersonalizowane rekomendacje zakupowe. Konsumenci liczą, że takie samo doświadczenie spotka ich również podczas zakupów w sklepach stacjonarnych.

Play to pay

Jak wskazują wyniki badań Visa, w dzisiejszych czasach – gdy konsumenci mają większe możliwości komunikowania się ze sobą niż kiedykolwiek przedtem – sprawą o zasadniczej wadze dla detalistów staje się integracja z mediami społecznościowymi. Współczesny klient oczekuje, że media społecznościowe będą nieodłączną częścią całego jego doświadczenia zakupowego – od etapu zabawy i rozrywki do płatności („play to pay”).

Nowe, tożsame z rozrywką doświadczenie zakupowe może zacząć się od zwrócenia uwagi na jakiś produkt podczas przeglądania zasobów serwisu Pinterest, po którym następuje dokładniejsze przyjrzenie się mu na stronie internetowej, zapytanie o radę przyjaciół lub zapoznanie się z recenzjami konsumenckimi i na końcu podzielenie się ze znajomymi zdjęciem nowo zakupionego artykułu za pośrednictwem serwisu Instagram.

W tym kontekście jednym z najważniejszych elementów, na który powinni zwrócić uwagę detaliści, staje się zmiana zwyczajów zakupowych konsumentów – od postawy „kup teraz” do „poczekaj, zastanów się, skonsultuj”. W ramach takiego podejścia zakup poprzedza zaznajomienie się z opiniami przyjaciół, wyszukanie najlepszych cen, itd.

Technologia mobilna ma potencjał

Smartfony nie tylko umożliwiają wzajemną komunikację pomiędzy kupującymi (m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych), ale również mogą pomóc usunąć bariery pomiędzy spersonalizowanym doświadczeniem zakupowym w świecie cyfrowym a handlem stacjonarnym – w którym jeszcze dzisiaj trudno jest odróżnić, czy klient, który przekroczył próg sklepu, jest tu pierwszy raz czy należy do grona lojalnych klientów danej marki. Dzięki technologiom beacon i Bluetooth detaliści mogą rozpoznać lojalnych klientów i wysyłać im rekomendacje zakupowe na podstawie ich wcześniejszych zakupów lub artykułów zgromadzonych w internetowym „koszyku”.

Technologia mobilna może również poprawić doświadczenie klienta na etapie płacenia: mobilne terminale płatnicze sprzyjają odejściu od sztywno umiejscowionych kas ku obszarowi ekspozycji towarów – tym samym silniej przyciągając uwagę klienta. Co więcej, usługi płatności mobilnych umożliwiają płacenie kartą w sposób szybszy i wygodniejszy niż kiedykolwiek przedtem.

– Przeprowadzone przez Visa badania wykazały, że konsumenci bardzo chętnie używają swoich smartfonów w trakcie zakupów, czy to do gromadzenia informacji o pożądanym produkcie, czy to do płacenia – poprzez aplikację lub w kasie sklepowej. Dla polskich detalistów niezależnie od branży czy skali działalności to odpowiedni moment do przyjęcia właściwej strategii mobilnej obejmującej wszystkie etapy relacji klienta z marką – podsumowuje Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w najbliższym numerze Omnichannel Retailing Magazine.