Jako pierwszy płatności przy użyciu telefonem uruchomił w Polsce Lidl. Razem z Carrefourem i Netto już trzy sieci oferują opłacanie zakupów dzięki Android Pay.

Android Pay będzie od 21 listopada dostępny we wszystkich sklepach Netto. Rozwiązanie umożliwia opłatę przy użyciu telefonu, poprzez zbliżenie go do terminala płatniczego.

Rozwiązanie zostało także wprowadzone w sieci Carrefour, gdzie w tej chwili można płacić przy pomocy telefonu w 800 sklepach.

– Wprowadzenie systemu Android Pay do sklepów Netto jest rozwiązaniem, dzięki któremu klienci naszych sklepów mogą robić codzienne zakupy w szybki, a jednocześnie bezpieczny sposób – komentuje Mariola Skolimowska, PR Communication Manager Netto Polska.

Konieczna aplikacja Android Pay

Aby skorzystać z Android Pay należy wybrać urządzenie, na którym zainstalowana zostanie aplikacja z którą należy powiązać kartę kredytową lub debetową. System jest kompatybilny z urządzeniami wyposażonymi w moduł NFC. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play. Sam proces płacenia polega na zbliżeniu odblokowanego telefonu do terminala. W przypadku transakcji powyżej 50 zł, konieczne jest wpisanie kodu PIN.

Android Pay nie udostępnia sklepom rzeczywistego numeru karty kredytowej, ani debetowej. Zachowujemy przy tam także wszelkie zabezpieczenia stosowane przez wydawcę karty kredytowej.

Sieć Carrefour już wcześniej udostępniała płatności przy użyciu telefonów komórkowych, za pośrednictwem aplikacji mobilnej Mój Carrefour. Opłata była możliwa także przy użyciu aplikacji centrum handlowego Morena w Gdańsku.

Lidl pierwszy w Polsce

Aby skorzystać z płatności telefonem w Lidlu należy pobrać specjalną aplikację ze sklepu Google Play i dodać do niej posiadaną kartę płatniczą. W sklepie płatnosć telefonem przypomina zwykłą płatność kartą zbliżeniową. Transakcje na kwotę powyżej 50 zł. Muszą być potwierdzane podaniem kodu PIN.

Każda transakcja zostaje potwierdzona standardowym, drukowanym potwierdzeniem oraz dodatkowo powiadomieniem.

Pierwszą organizacją, która udostępniła Android Pay w Polsce była Visa. Użytkownicy debetowych i kredytowych kart Visa wydanych przez Bank Zachodni WBK mogą już korzystać z nowo uruchomionej aplikacji Android Pay, która zapewnia prosty, wygodny i bezpieczny sposób dokonywania płatności przy użyciu urządzenia mobilnego.
– Wejście na polski rynek Androida Pay to kolejny istotny krok na drodze do cyfryzacji płatności – komentuje Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce. Visa jest partnerem Omnichannel Retailing Forum.