Jest zgoda na przejęcie Grupy Allegro

Komisja Europejska wydała zgodę na sprzedaż przez południowoafrykański koncern Naspers serwisów Allegro i Ceneo. Nabywcą zostanie grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Wartość transakcji wyniesie 3,25 mld dolarów.

„Komisja stwierdziła, że planowana transakcja nie wzbudza obaw, jeśli chodzi o konkurencję, zwłaszcza że działalność firm i ich rynki są powiązane w ograniczony sposób” – czytamy w komunikacie wydanym przez Komisję Europejską.

Rekordowa transakcja na polskim rynku e-commerce

– Jest to bez wątpienia bardzo ciekawa transakcja. Wraz z kupieniem Grupy Allegro przejmuje się w zasadzie cały polski rynek e-commerce – komentuje dla redakcji retailnet.pl Paweł Majtkowski, Główny Analityk Centrum Finansów Aviva.

– Nabywcą są fundusze, które zapłaciły znacznie wyższą kwotę, niż pojawiało się we wcześniejszych doniesieniach prasowych. Oznacza to, że będą dążyły do dalszego zwiększania wartości grupy i za kolejne 5 lat sprzedadzą ją z zyskiem. Strategią, jaką mogą przyjąć może być kolejne obudowywanie grupy kolejnymi podmiotami z rynku e-commerce, nie tylko serwisami, ale też dostawcami usług, na przykład wdrożeniowcami. Obsługa rynku e-commerce na wszystkich etapach może być jedną ze strategii na zwiększenie wartości spółki – dodaje Paweł Majtkowski.

Rosnący rynek sprzedaży internetowej

Agencja Reutera wskazuje, że obecnie e-commerce w Polsce warte jest 32 miliardy złotych i ma się podwoić do 2020 roku. Specyfiką polskiego rynku są silne marki własne, takie jak Allegro, które mimo wejścia eBay na polski rynek pozostało najpopularniejszą w Polsce platformą aukcyjną i e-commerce.

– Allegro należy postrzegać nie tylko jako najsilniejszego gracza w Polsce, ale także pewne konsorcjum w całej Europie Wschodniej, do Allegro należy choćby czeskie Aukro. Z pozycją naszego portalu aukcyjnego próbował się mocować, między innymi eBay i nie udało mu się, mimo znacznie większej skali i międzynarodowej pozycji, wiele zdziałać na naszym rynku – podsumowuje Paweł Majtkowski.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl